Шампионите на България по мотокрос стават ясни този уикенд на трасето в Айтос

Девет кръга след началото на републиканския шампионат по мотокрос за сезон 2015 настъпва времето за неговия финал, който предстои този уикенд на мотополигон "Айтос" край град Айтос. Републиканските шампиони на България за 2015 година ще станат известни в неделния ден. Към момента при най-малките пилоти от клас МХ65, Кристиян Иванов (ТексимМоторспорт, 383т.) ще се нареди на бариерата с не-малък аванс и без право на грешка спрямо източноевропейския шампион в този клас за годината Димитър Грозданов (МХ Рейсинг Симитли, 341т).

Християн Даков (Левски МХ Груп, 315т) вероятно ще бъде спокоен за бронзовото отличие, но Виктор Бориславов (Мото Спорт Варна, 234т), с един изпуснат кръг поради травма определено ще се бори за подиумното място в Айтос.

След осем състезания борба в клас МХ85, Жулиян Георгиев (Моторейсинг Варна, 378т) се установи на върха в класирането с 18 точки аванс пред Алекс Димитров (Мото Спорт Варна, 359т.). Алекс бе лидер в класирането до Троян, където обаче се появи с неотшумяла травма и положи неимоверни усилия да стартира и все пак да спечели точки, които могат да се окажат решаващи в Айтос.
Виктор Касабов (Левски МХ Груп, 301т.) наблюдава от известно разстояние битката на Жулиян и Алекс, но му предстои важната задача да запази аванса си пред Румен Мирчев (Калабак 1969, 298т) ако иска да се окичи с бронза за годината. Мирчев обаче е в силна серия и Виктор ще трябва да се потруди както обикновено.

В клас МХ2 напрежението през годината допринесе за един наистина качествен мотокрос. В крайна сметка, само един ще стане шампион и засега Хакан Халми (МСК Севлиево, 350т) е натрупал достатъчно точки за първото място във временното класиране. 12 точки след него е Любомир Васев (МХ Шулц, 339т.), а Кристиян Ангелов (НСА Моторспорт, 312т) може да се раздели с бронзовото отличие само при пълна победа (50т.) на Валентин Роглев (Панчо РейсингТийм, 262т.). Задачата на източноевропейския шампион за 2015 година - Валентин Роглев няма да е лесна обаче поради две причини: първата е, че Майкъл Иванов и Иван Петров, които не се борят за топ три класиране за годината, ще участват, а втората е свързана с падането и контузията му в Сливен, която все още не е напълно отшумяла както стана ясно в Троян.

Може би най-голямата интрига за сезона се разиграва в клас МХ1, където към момента Николай Йовчев (Несебър мото, 390т.) ще се постарае да спечели за пети път шампионската титла при 450-кубиковите мотори. Тук обаче се намесват Тодор Тотев (МСК Севлиево, 390т.), който е със същия брой точки, Йовчев, който има сериозен стимул да бъде коронясан пред собствена публика в Айтос или Тотев, който ще се опита да развали серията от четири титли на Николай. При това в годината, в която Тодор стана източноевропейски шампион. Твърде много въпроси и варианти, които оставяме за Айтос. Третото място в класа също е интересно и то ще се разиграе между Калоян Илиев (Калабак 1969, 328т) и Денислав Ангелов (Бяла Рейсинг, 294т.)

За финал стигаме и до единствените двама сигурни шампиони - Мартин Тодоров (Калабак 1969, 447т ) в клас МХ и Веселин Малинов (Панчо РейсингТийм, 433т.) в клас МХ40 които след Троян могат да си отдъхнат поне малко. Останалите позиции в двата класа ще бъдат определени в Айтос, където наистина ни очаква една голяма битка и общо седем шампиони за сезон 2015-та. Свободните тренировки, квалификациите и първият манш в МХ ще бъдат в събота, а официалното откриване на шампионата е в неделя от 10:30 часа. След него са и състезателните маншове от всички класове.