Сърбия на 1/4-финал на Евроволей 2015 след драма над Естония

Националният волейболен отбор на Сърбия трябваше "да премине през иглени уши", за да се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство в България и Италия. Волейболистите на "плавите" трябваше да направят пълен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (21:25, 14:25, 25:8, 25:22, 15:13) в мач от плейофите на шампионата, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Пала Ямамай" в Бусто Арсицио. Първи съдия на срещата пък бе българинът Петър Харизанов.

По този начин сърбите се класираха за 1/4-финалите, където ще играят срещу победителя в Група В - Франция. Мачът ще бъде повторение на финала в тазгодишната Световна лига, който "петлите" спечелиха с категоричното 3:0. Четвъртфиналният двубой е утре (14 октомври) от 18,30 часа българско време в Бусто Арсицио. Естонците пък отпадат с достойнство от Евроволей 2015.

Отборът на Естония започна много силно и поведе с 5:3 и 8:4, като в същото време като че ли сърбите не можаха да намерят играта си. Това накара треньорът на "плавите" Никола Гърбич да смени звездата си Александър Атанасийевич и да пусне Саша Старович. Това помогна и Сърбия изравни при 10:10. Все пак Естония отново дръпна при 16:14, след което сърбите не успяха да поддържат темпото и разликата нарасна до 20:15. В крайна сметка Естония взе гейма с комфортна преднина - 25:21. Естонските волейболисти малко изненадващо продължиха да доминират и във втората част като поведоха с 8:4 и 12:6 благодарение на разпределителя си Керт Тообал и атаките на Кейт Пупарт. Разликата нарасна до 16:8 след силни изяви на Роберт Тахт, след което Естония спечели гейма с разгромното 25:14.

Събитията на полето напълно се промениха в третия гейм, като в игра се върна Александър Атанасийевич и Сърбия продължи да се бори. "Плавите" поведоха с 6:2 след сервиси на Атанасийевич. Разликата нарасна до 12:4, след като Естония не можа да се организира на контраатака. Постепенно естонците загубиха увереност и концентрация и Сърбия спечели гейма със страхотното 25:8. Благодарение на Атанасийевич и Драган Станкович Западните ни съседи дръпнаха с 10:6 в четвъртата част. Естония отговори и стигна до равенство при 13:13 след силни изяви на Ардо Креек и Роберт Тахт. Естонците продължиха да се опитват да стоят близо в резултата, но все пак "плавите" стигнаха до геймбол при 24:10. Естония върна две точки, но все пак Сърбия спечели с 25:22 и вкара мача в тайбрек. Резултатът в петия решителен гейм бе равен при 6:6 и 9:9, след което Сърбия дръпна и в крайна сметка спечели тайбрека с 15:13 след силна атака на Атанасийевич, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за сръбския тим стана звездата Александър Атанасийевич с 20 точки (2 аса и 60% ефективност в атака), а Марко Ивович добави още 14 точки (2 аса, 55% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) за победата. За отбора на Естония Оливер Вено (1 блок, 2 аса, 39% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) и Роберт Тахт (4 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане) реализираха по 15 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.

СЪРБИЯ - ЕСТОНИЯ 3:2 (21:25, 14:25, 25:8, 25:22, 15:13)
СЪРБИЯ: Никола Йовович, Александър Атанасийевич 20, Марко Ивович 14, Никола Ковачевич 12, Марко Подрасчанин 4, Сречко Лисинац 4 - Никола Росич-либеро (Урош Ковачевич 2, Неманя Петрич, Драган Станкович 4, Саша Старович 6, Алекса Бърджович, Александър Околич)
Старши-треньор: Никола Гърбич
ЕСТОНИЯ: Керт Тообал 2, Оливер Вено 15, Роберт Тахт 15, Кейт Пупарт 11, Ардо Креек 6, Андрий Аганиц 9 - Райт Рикберт-либеро (Хенри Трейал, Марти Юхками, Рене Теппан, Андрес Тообал, Тимо Тамемаа)
Старши-треньор: Джордже Крету.