Осем години по-късно България отново победи у дома в евроквалификация (видео+галерия)

Националният отбор на България завърши с победа европейските квалификации за Евро 2016. "Трикольорите" надвиха напълно заслужено пред около 1000 зрители Азербайджан в последен мач от група "Н". Попаденията реализираха Михаил Александров (20) и Димитър Рангелов (56), като и двамата се разписаха с глава. Така "лъвовете" постигнаха първа победа в европейска квалификация пред родна публика от близо осем години. Последната им бе с 1:0 над Румъния през ноември 2007 година с гол на Велизар Димитров, след което тима нямаше успех в нито едно домакинство в квалификациите за Евро 2012 и първите четири домакинства на тази кампания.

Успехът общо е трети от десет мача за момчетата на селекционера Ивайло Петев, като България завърши на четвърто място с 11 точки, което е доста далеч от мечтаното трето място, което бе заето от Норвегия с 19 точки.

Победата бе и първа на "Васил Левски" в официален мач от март 2013 година, когато надвихме с 6:0 Малта в световна квалификация.

България - Азербайджан Селекционерът Ивайло Петев бе направил пет промени. Той заложи на Иво Иванов, Йордан Минев, Светослав Дяков, Михаил Александров и Георги Миланов, които бяха резерви или наказани в Хърватия.

Първият удар бе на Ивелин Попов в 3-ата минута, който мина встрани от вратата. Отново той стреля няколко минути по-късно над гредата.
Последва трети негов изстрел, този път в ръцете на Агаев в 18-ата минута. Гостите отвърнаха със слаб удар на Исмаилов, който излезе в аут.
В 20-ата минута Мишо Александров даде аванс на "трикольорите", след като бе точен с глава след центриране от корнер. Попадението е негово дебютно за България от десет срещи и първо за родните национали от юни.
Попов и отново Александров пробваха удари в следващите минути, а най-голямата опасност пред Митрев бе в 42-ата минута, когато Амиргюлиев стреля силно в близост до гредата от около 20 метра.

България - Азербайджан Втората част започна със силен удар на Назаров, който Митрев изби. Отличен пробив на Живко Миланов отдясно завърши с перфектно центриране към Рангелов, който с глава прати топката в мрежата за 2:0. Голът е негов четвърти от 34 срещи за "лъвовете".

Попето отстъпи мястото си на Венци Христов в 66-ата минута. Митрев показа добър рефлекс в 73-ата миннута, когато изби удар от фаул на Ерат.

България - Азербайджан Иво Иванов с глава пропусна уникална възможност да вкара своя първи гол в дебютния си мач от първата минута за България.
Секунди преди края Христов също опита да вкара, но Агаев спаси.
Така България записа първи успех от юни, когато надви с 1:0 Малта и прекъсна серията си от три поражения - 0:1 с Норвегия, 0:1 с Италия и 0:3 от Хърватия.

Националите ще гледат пореден голям форум по телевизията, въпреки че на Евро 2016 ще участват за първи път 24 отбора.
От септември 2016 година започват новите световни квалификации, където "лъвовете" са в кошмарна група с Франция, Холандия, Швеция, Беларус и Люксембург.
Шефовете в БФС, родните играчи и треньори ще трябва да променят доста неща, ако искат отново хората да ги обичат и гледат с желание.

БЪЛГАРИЯ - АЗЕРБАЙДЖАН 2:0
1:0 Александров (20)
2:0 Рангелов (56)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Митрев; Ж. Миланов, И. Иванов, А. Александров, Й. Минев; Златински, Дяков; М. Алксандров (80-Славчев), И. Попов (66-Венци Христов), Г. Миланов; Рангелов (88-Неделев)
Селекционер: И. Петев
АЗЕРБАЙДЖАН (4-4-2): Агаев; Медведев (62-Дашдемиров), Абишов, Садигов, Мирзабеков, Гарайев (82-Еди), Назаров, Амиргюлиев, Измаилов; Гурбанов, Джафаров (68-Ерат)

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА

Включи се в състезанието за 1000 лева на Bettingarmada.com и дай безплатно своята прогноза за мача на България.

Снимки: Марин Маринов, Sportal.bg