Де Хеа заключи вратата и Испания излъга Украйна (видео)

Европейският шампион Испания излъга с 1:0 като гост Украйна в последния си мач от квалификационна Група "С" за Евро 2016. Мачът нямаше никакво значение за испанците, които вече си бяха гарантирали първото място в групата. Иберийците излязоха на терена с доста експериментален състав, но въпреки това спечелиха с 1:0 с гол на защитника Марио Гаспар в 22-ата минута, а много силен мач за "Ла Роха" направи вратарят Давид де Хеа. Украйна трябва да се примири с третото място в крайното класиране и ще търси класиране на европейските финали във Франция догодина в баражите.

Мачът започна с много голям пропуск за украинците. Футболист на домакините не успя да реализира от границата на вратарското поле, след като бе изпуснат отбраната на Испания, но не намери целта. Играчите на Висенте Дел Боске отговориха с опасна атака в 9-ата минута, при която Сеск Фабрегас стреля от границата на наказателното поле, но в аут.

В 15-ата минута Де Хеа направи две поредни спасявания с крак, като особено второто бе наистина впечатляващо. Първо Де Хеа спаси удар на отскубналия се напред Артьом Кравец, а почти веднага след това стражът на Манчестър Юнайтед отрази волето отблизо на Руслан Ротан.

В 22-ата минута Тиаго Алкантара центрира към Марио Гаспар и защитникът на Виляреал с глава заби топката в мрежата зад Андрий Пятов - 1:0 за европейските шампиони.

Само минута след попадението Олександър Кучер извърши нарушение срещу Сеск Фабрегас в наказателното поле на Украйна и реферът Милорад Мажич посочи бялата точка. Зад топката застана Фабрегас, но ударът на халфа бе спасен блестящо от Пятов и испанците пропуснаха идеален шанс за 0:2.

В следващите минути украинците на 2 пъти бяха близо до изравнителен гол, но Артьом Кравец и Денис Гармаш не успяха да реализират, а малко след това Пятов спаси удар на Нолито и испанците отново не можаха да поведат с 2:0.

Украинците започнаха агресивно второто полувреме, но в 55-ата минута испанците сътвориха превъзходна атака, в която имаше и петичка на Иско. Получи се разбъркване в наказателното поле на домакините и Микел Сан Хосе изпрати топката в мрежата зад Пятов, но реферът Мажич отмени попадението заради нарушение в атака срещу играч на Украйна преди удара на Сан Хосе. В 58-ата минута пък Де Хеа направи ново страхотно спасяване, като този път изби топката с една ръка след удар с глава на Денис Гармаш.

Домакините търсеха всячески гола, но така и не намираха път към вратата на Де Хеа. В заключителните минути все пак украинците имаха две прекрасни възможности. Първо, пет минути преди края намиращият се в наказателното поле на гостите Тарас Степаненко нанесе опасен удар от въздуха, но пропусна целта. В предпоследната минута пък Де Хеа за пореден път отчая домакините, улавяйки топката след удар по земята на Серхий Рибалка.

В крайна сметка, Испания прибави нови три точки към актива си и зае първото място в крайното класиране в групата с общо 27 точки след 9 победи и само едно поражение. На второ място завърши Словакия с 22 точки, а украинците са трети с 19 точки.

УКРАЙНА - ИСПАНИЯ 0:1
0:1 Гаспар (22)