Нерви, контузии и все пак ценно 3:2 срещу Холандия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България се класираха директно за 1/4-финалите на Европейското първенство, на което сме домакини с Италия. Момчетата на селекционера Пламен Константинов надделяха много трудно и драматично над Холандия с 3:2 (29:27, 20:25, 28:26, 23:25, 17:15) в последния си мач от Група А, игран тази вечер пред невероятни близо 13 000 фенове в зала "Арена Армеец".
 Нерви, контузии и все пак ценно 3:2 срещу Холандия
По този начин българите станаха победители в групата с 3 победи от 3 мача и 7 точки и директно се класират за 1/4-финалите. Там България очаква победителя от плейофа между 2-ия в Група С Белгия и 3-ия от тази Група А Германия. "Лалетата" пък останаха втори с 2 победи, 1 загуба и 6 точки и ще играят на плейофите срещу 3-ия от Група С Словения, а след това евентуално на 1/4-финалите срещу световния шампион Полша.
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 8:7 след грешка в атака на Дик Коой от холандците. Последваха силна атака и ас на Кай Ван Дайк и 9:8 за "лалетата". Играта продължи точка за точка до 13:13, след което последваха два мини обрата и Холандия продължи да води с 15:14 след блок-аут на Коой. Втората техническа пауза дойде при 16:15 за холандците след нов блок-аут на Ван Дайк. Последва контра на Йерун Раувердинк и 17:15. Постепенно България стигна до равенство при 19:19 след сервис в аут на Роб Бонте и ас на Николай Пенчев и дори поведе с 20:19 след технично отиграване при мрежата на Владимир Николов. Прекъсването, което поиска Хидо Фермюлен, даде ефект и Холандия обърна при 22:21 след директна точка на Раувердинк. Последваха две грешки на холандците и 23:22 за "лъвовете". Двата тима продължиха да се "захапват" в резултата до 27:27, след което България измъкна гейма с 29:27 след блок-аут на Владо Николов и отличен ас на Ники Пенчев.
И втората част тръгна равностойно до 5:5, след което България дръпна с 8:5 след атака на Ники Пенчев последвана от два отлични блокади на Виктор Йосифов и Владо Николов. Въпреки усилията на "лалетата, българите запазиха преднината си до 14:11 след страхотен блок на Ники Пенчев. България продължи да води до 16:13 след технично пускане на разпределителя Георги Братоев. След това се разбра, че титулярното либеро на българския тим Теодор Салпаров е получил разтежение и трябва да бъде сменен. Пламен Константинов поиска да пусне в игра второто либеро на отбора Владислав Иванов. Последваха близо 10 минути разправии и консултации между двата треньорски щаба и съдийската маса, след което в крайна сметка на полето се появи Владо Иванов с жълт сигнален потник. Това прекъсване като повлия и Холандия обърна до 17:16 в своя полза след две атаки на Дик Коой и Йерун Раувердинк и две грешки на българите. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, последваха нова атака на Коой и аут на Тодор Алексиев - 19:16 за "лалетата". Разликата нарасна до 22:18 след ас на Кай Ван Дайк. В крайна сметка Холандия затвори гейма в своя полза при 25:20 след сервис в аут на Георги Братоев и изравни на 1:1.
В началото на третия гейм Холандия бързо поведе с 6:2 след три отлични блокади на Роб Бонте и разпределителя Нимир Абдел-Азиз и мощен ас на Кай Ван Дайк. Въпреки прекъсването за Пламен Константинов, разликата нарасна до 8:3 след нов успешен блок на Бонте. След това в игра се появи втория разпределител на България Любомир Агонцев. Последваха атака през центъра на Теодор Тодоров и две силни контри на Владо Николов и 8:6. Постепенно "лалетата" върнаха две точки за 13:9 след грешка от сервис на Мирослав Градинаров и контра на Ван Дайк. Двата тима продължиха равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:12 за холандците след поредна силна атака на Ван Дайк. Постепенно "трикольорите" отново стопиха изоставането си до 17:19 след атака на Владо Николов и аут на Дик Коой. Холандия веднага си върна двете точки за 21:17 след блок-аут на Коой и контра на разпределителя Абдел-Азиз. Прекъсването за Пламен Константинов даде ефект и България изравни при 22:22 след три страхотни изяви на Ники Пенчев, Владо Николов и Миро Градинаров и аут на Йерун Раувердинк. "Лъвовете" дори дръпнаха с 23:22 след фантастично спасяване на Владо Иванов и контра на Градинаров. Холандците веднага обърнаха до 24:23 в своя полза след блок-аут на резервата Нийлс Клапвайк и аут на Владо Николов. Капитанът на България веднага се реваншира и 24:24. "Трикольорите" стигнаха и до геймбол при 25:24 след страхотна блокада на Виктор Йосифов. В крайна сметка България спечели гейма с 28:26 след силна атака и мощен ас на Миро Градинаров.
Четвъртата част стартира малко по-добре за холандците, които поведоха с 3:1 след грешка от сервис на Миро Градинаров и контра на Дик Коой. България успя да изравни при 4:4 след отлична атака на Владо Николов и страхотен блок на Ники Пенчев. "Лалетата" веднага си върнаха преднината при 6:4 след грешка на мрежата на Ники Пенчев и блокада на Себастиян ван Бемелен. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за Холандия след блок-аут на Йерун Раувердинк. Последваха блок-аут на Кай Ван Дайк и грешка на Ники Пенчев и 10:6. Постепенно "трикольорите" намалиха до 12:13 след две грешки на холандския плеймейкър Нимир Абдел-Азиз. България дори изравни при 14:14 след бърза атака през центъра на Теодор Тодоров и ас на Ники Пенчев. Холандия моментално си върна предимството при 16:14 след прехвърлена топка на Абдел-Азиз и отлична блокада на ван Бемелен. Последва атака в аут на Миро Градинаров - 17:14 и тайм-аут за Пламен Константинов. Това помогна и България намали на 16:17 след страхотна атака на Владо Николов и контра блок-аут на Виктор Йосифов, но холандците веднага си върнаха преднината при 19:16 след атака на Раувердинк и контра на Коой. Последваха два невероятни блока на Йосифов и завърналия се в игра Георги Братоев и аут на Коой и 19:19. Тайм-аутът за Хидо Фермюлен, даде ефект и Холандия отново поведе с 21:19 след нова атака на Ван Дайк и блок на Роб Бонте. "Лъвовете" стигнаха до ново равенство при 23:23 след две отлични атаки на Владо Николов. В крайна сметка Холандия спечели гейма с 25:23 след атака на влезлия като резерва Нийлс Клапвайк и контра на Раувердинк, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм започна по-добре за България, която поведе с 3:1 след грешка на Дик Коой и ас на Ники Пенчев. Последваха две блокади на Нийлс Клапвайк и силна контра на резервата Тайс Тер Хорст и 4:3 за Холандия. Играта продължи точка за точка до размяната на полетата, която дойде при 8:7 за "лалетата" след блокада на холандския разпределител Яник ван Харскамп. След поредното равенство при 9:9 последва грешка на Себастиян ван Бемелен - 10:9 за "трикольорите" и тайм-аут за Хидо Фермюлен. Това помогна и холандците обърнаха до 12:11 в своя полза след отлична блокада на Кай Ван Дайк. Последваха грешка от сервис на Нимир Абдел-Азиз и ас на Владо Николов и 13:12 за "лъвовете". Двата тима отново се "захапаха" в резултата до 15:15, но в крайна сметка България измъкна тайбрека със 17:15 след сервис в аут на Ван Дайк и страхотна контра на Владо Николов, а с това и мача с 3:2.
Над всички за българския тим бе капитанът Владимир Николов със страхотните 27 точки (1 блок, 1 ас и 42% ефективност в атака) за победата. Николай Пенчев пък добави още 15 точки (2 блока, 4 аса, 31% ефективност в атака, 93% позитивно и 36% перфектно посрещане) за успеха. За холандците Кай Ван Дайк заби 26 точки (2 блока, 4 аса и 61% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победата.
БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:2 (29:27, 20:25, 28:26, 23:25, 17:15)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 4, Владимир Николов 27, Тодор Алексиев 8, Николай Пенчев 15, Виктор Йосифов 13, Теодор Тодоров 9 - Теодор Салпаров-либеро (Станислав Петков, Мирослав Градинаров 6, Любомир Агонцев 1, Владислав Иванов-либеро)