Полша директно на 1/4-финал на Евроволей 2015 след лесно 3:0 над Беларус

Световният волейболен шампион Полша се класира директно за 1/4-финалите на Европейското първенство в България и Италия, след като постигна трета поредна победа. Волейболистите на "Дружина полска" биха без проблеми аутсайдера Беларус с 3:0 (25:13, 25:19, 25:17) в последния си мач от предварителна Група С, игран тази вечер пред едва около 500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така поляците станаха победители в групата с 3 победи от 3 мача и директно се класира за 1/4-финалите на шампиона. Там Полша очаква победителя от плейофа между 2-ия от Група А (б.р. загубилия директния сблъсък между България и Холандия по-късно тази вечер) и 3-ия от Група С Словения. Отборът на Беларус пък остана на последното 4-о място в групата без победа и без спечелена точка и отпада от Евроволей 2015.

Полша поведе в началото на първия гейм с 2:0, но Беларус веднага успя да изравни. След четири нови равенства първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за "Дружина полска". След прекъсването с мощни атаки и отлична игра на блокада Полша започна да трупа преднина, която до второто техническо прекъсване достигна 6 точки - 16:10. До края на гейма поляците не срещнаха никаква съпротива и спокойно го спечелиха с 25:13. Момчетата на селекционера Стефан Антига поведоха и в началото на втората част с 3:1. При първото техническо прекъсване Полша водеше с 8:5. С отлична игра на блокада и грешки на поляците Беларус успя да изравни при 9:9. След още едно равенство Полша отново поведе и при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12 в тяхна полза. Поляците отново не срещнаха трудности и спокойно взеха гейма с 25:19. В началото на третия гейм резултатът бе изравняван два пъти, след което отново тимът на Полша поведе. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 за "Дружина полска". Беларус успя да изравни при 11:11. Последва още едно равенство, след което Полша поведе с 16:14. Поляците доиграха спокойно мача и спечелиха гейма с 25:17, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за полския тим станаха Давид Конарски (3 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака) и Карол Клос (2 блока, 3 аса и 88% ефективност в атака) съответно от 13 и 12 точки за победата. За беларусите Радивон Мискевич се отчете с 10 точки.

БЕЛАРУС - ПОЛША 0:3 (13:25, 19:25, 17:25)
БЕЛАРУС: Дмитрий Ваш 2, Радивон Мискевич 10, Вячаслав Чарапович 4, Юрий Мартинов 6, Сергей Бусел 8, Максим Марозов 2 - Станислав Забаровски-либеро (Павел Авдочанка 1, Максим Буджюхин-либеро)
Старши-треньор: Виктор Сиделников
ПОЛША: Фабиан Джизга, Давид Конарски 13, Михал Кубяк 5, Рафал Бушек 8, Пьотър Новаковски 5, Карол Клос 12 - Пьотър Гацек-либеро (Бартош Курек 1, Гжегож Ломач, Артур Шалпук 4, Марчин Мозджонек 8, Павел Заторски-либеро 1)
Старши-треньор: Стефан Антига.