Белгия удари Словения с 3:1 в дербито за второто място в Група С във Варна

Белгия постигна втора победа в група С на Европейското първенство по волейбол за мъже, което се провежда в България и Италия. В последната си среща от групата белгийците надделяха над тима на Словения с 3:1 (27:25, 14:25, 27:25, 28:26) пред 500 зрители в зала "Конграсна" на ДКС във Варна и двата тима продължават напред в надпреварата.

Отборът на Словения започна по-добре срещата и след едно равенство в началото с добра игра на мрежата успя да поведе с 3 точки при 6:3. При първото техническо прекъсване символичните гости водеха с 8:6. Белгия на три пъти успяваше да намали изоставането си до само точка, но при второто прекъсване отново Словения водеше с 2 точки - 16:14. Отборът на Белгия успя да изравни резултата при 16:16, а след нови три равенства поведе с 2 точки при 21:19. При 24:21 в тяхна полза символичните домакини от Белгия позволиха на гостите да реализират 4 поредни точки и да поведат в резултата. С добра игра обаче белгийците успяха трудно да вземат първата част с 27:25.

В началото на втората част Словения с добър сервиз и отлична игра на мрежата поведе с 4:1. При първото техническо прекъсване символичните гости водеха с 8:5. Добрата игра на словенците продължи и те поведоха с 5 точки при 12:7, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:10 в полза на Словения. След прекъсването отборът на Белгия допусна много грешки, докато съперникът им бе много по-концентриран и логично Словения спечели безпроблемно гейма с 25:14.

В началото на третата част играта бе равностойна и резултатът бе изравняван няколко пъти. След 5:5 отборът на Словения успя да поведе и при първото техническо прекъсване водеше с 8:6. Белгийците изравниха при 13:13, последваха още 2 равенства, а при второто техническо прекъсване точка аванс 16:15 имаше тимът на Словения. Отборът на Белгия изравни при 21:21, последваха нови 4 изравнявания на резултата, но в крайна сметка символичните домакини показа по-добра игра в края на гейма и го спечелиха с 27:25.

Белгия започна ударно четвъртата част и поведе с 5:1, но след като допуснаха няколко грешки Словения изравни при 7:7. Първо техническо прекъсване бе при резултат 8:7 за символичните домакини. Словения успя да изравни при 10 равни, последваха нови три равенства, а при второто техническо прекъсване Белгия имаше аванс от 2 точки - 16:14. Словенците веднага изравниха при 16:16. След равенството нито един от двата отбора не успяваше да поведе с повече от точка и резултатът бе изравняван 6 пъти до 22:22, след което Словения поведе с 24:22. Символичните гости обаче пропиляха два геймбола и Белгия изравни резултата - 24:24. Последваха още две изравнявания на резултата, но с добра игра на мрежата белгийците успяха да спечелят гейма с 28:26 и съответно мача с 3:1.

Преди последната среща от групата, в която Полша среща Беларус от 18.00 часа, Белгия има 6 точки от три мача. Полша също е с актив от 6 точки, но е с мач по-малко. Словения е с 3 точки и също продължава напред независимо от резултата в последния мач. Беларус са с 0 точки от 2 мача.

БЕЛГИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:1 (27:25, 14:25, 27:25, 28:26)
БЕЛГИЯ: Матийс Валкиерс 1, Герт Ван Вале 11, Сам Деруу 21, Тома Русо 3, Симон Ван Де Вуурде 5, Питер Верхеес 8 - Щийн Дейонкеере-либеро (Брам Ван Ден Дриес 10, Пиетер Куулман 2, Кевин Клинкенберг, Щийн Дхулст, Сеп Баетенс 7)
Старши-треньор: Доминик Байенс
СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич 2, Митя Гаспарини 15, Клемен Чебул 24, Тине Урнаут 17, Ален Пайенк 9, Ян Казамерник 3 - Яни Ковачич-либеро (Ален Скет, Ян Клобучар, Ян Покерсник 1, Грегор Ропрет)
Старши-треньор: Андреа Джани.