Педроса спечели на "Мотеги", Доктора дръпна отново на Лоренсо

Дани Педроса спечели 50-та победа в кариерата си в Световния шампионат по мотоциклетизъм, след като надви Валентино Роси в дуел за първото място в Гран При на Япония от MotoGP. Испанският пилот на Репсол Хонда, който по-рано през годината почти прекрати кариерата си заради контузия, спечели надпреварата с време 46:50.767 минути, докато Роси запази лидерската си позиция в шампионата.

Педроса стартира отлично на мокрия асфалт в Мотеги и пое лидерската позиция седем обиколки преди края, за да победи изостаналия до второ място Валентино Роси с 8,573 секунди. Това беше първа победа за сезона и общо 50-та в кариерата на испанеца, който дебютира в световния шампионат със 125-кубиков мотор през 2001 година. Последният успех за Педроса бе на "Бърно" миналата година.

Хорхе Лоренсо, съотборник на Роси в заводския тим на Ямаха и единствен конкурент на италианеца за титлата, завърши на трето място в надпреварата. Той всъщност водеше до 18-та обиколка, след като стартира първи на състезанието в Япония, но проблеми с гумите го смъкнаха до последната позиция на подиума. Той не скри разочарованието си, тъй като в средата на състезанието водеше с три секунди на Роси, който го задмина няколко обиколки преди края и увели аванса си на 18 точки.

"Жалко е, защото щях да спечеля състезанието, ако пистата не беше изсъхнала толкова бързо. Имаше суха линия по пътя, те се движеха по нея, а аз не можех да ги следя, ако исках да завърша. Има още три състезания до края на сезона и единствената ми цел е да ги спечеля. Ще видим дали ще успея", каза Лоренсо след Гран При на Япония.

Роси води с 18 точки пред своя съотборник, а състезанията в Австралия, Малайзия и Валенсия предлагат сбор от 75 пункта за победителите. Титлата със сигурност все още не е решена.

"Състезанието беше много дълго и беше лесно да допуснеш грешка. В момента просто са ми нужни точки, така че не се влияя от другите. Когато Хорхе започна да изостава, аз не промених темпото и се оптивах да контролирам своя мотор. Когато обаче асфалтът изсъхна, това не беше никак лесно. И все пак, резултатът ми е добър", заяви Роси, който гони 10-та световна титла.

Междувременно, вече коронясаният за световен шампион Йоан Зарко от Франция спечели състезанието в Moto2 пред германците Йонас Фолгер и Сандро Кортезе. Никола Антолени пък беше най-бърз в Moto3, докато лидерът в генералното класиране Дани Кент завърши едва на шеста позиция.