Много трудна, но много важна победа за България (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България постигнаха много трудна, но и много важна победа на Евроволей 2015. Момчетата на селекционера Пламен Константинов направиха много измъчен обрат и надделяха драматично над Чехия с 3:2 (19:25, 25:20, 16:25, 25:19, 15:9) във втория си мач от Група А, игран пред близо 10 500 зрители в "Арена Армеец".
България - Чехия
Така българите имат 2 победи от 2 мача и 5 точки, с колкото е и отбора на Холандия. Двата тима със сигурност продължават в следващата фаза на шампиона, като утре излизат помежду в директен мач за първото място и директно класиране за 1/4-финалите. От друга страна Чехия няма победа до момента и само единствена спечелена точка, колкото има и Германия. Отборите на Чехия и Германия пък ще спорят помежду си за третото място в групата и класиране за плейофите. Срещите са съответно от 20,45 и 17,45 часа.
България - Чехия 3:2
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 8:7 след силна атака на Николай Учиков. Последваха две успешни атаки на Петер Михалек, контраатака-пайп на Адам Бартош и ас на разпределителя Якуб Янош - 11:8 за Чехия и тайм-аут за Пламен Константинов. Въпреки това, последваха атака през центъра и контра на Якуб Весели - 13:8 и второ прекъсване за българския селекционер. Разликата продължи да расте до 16:9 след нова контра на Весели и ас на Михалек. Преднината на чехите нарасна до 17:9 след нова директна точка на Михалек и до 19:11 след контра блок-аут на Михал Фингер. Волейболистите на Чехия запазиха предимството си до 21:14, след което последваха пусната топка и ас на разпределителя Георги Братоев и 21:16. Все пак Чехия спокойно взе гейма с 25:19 след пореден блок-аут на Фингер.
И втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Чехия поведе със 7:4 след атака и блокада на Петър Михалек и страхотен единичен блок на Радек Мах. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за чехите след сервис в аут на Виктор Йосифов. Разликата нарасна до 10:6 след нова контра на Михалек и до 12:7 след контра на Якуб Весели. Тайм-аутът, който взе Пламен Константинов, даде ефект и България стопи изоставането си до 10:12 след две грешки на чехите и контра по правата на Николай Пенчев. Двата тима продължиха равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14 за Чехия след силен блок-аут на Михал Фингер. Последваха успешна атака на влезлия като резерва Мирослав Градинаров и аут на Фингер и 16:16. България дори поведе със 17:16 след страхотен блок-аут на Николай Учиков. Разликата леко нарасна до 19:17 след силна контра на Тодор Алексиев. Преднината на "лъвовете" стана 21:18 след задържана топка на чешкия разпределител Якуб Янош. Независимо от прекъсването за Зденек Шмейкал, последва нова атака в аут на Фингер и 22:18. "Трикольорите" стигнаха до геймбол при 24:19 след нови две отлични атаки на Алексиев. В крайна сметка България затвори гейма в свпя полза при 25:20 след поредна мощна атака на Алексиев и изравни на 1:1.

В началото на третия гейм Чехия бързо дръпна с 4:0 след две атаки в аут на Николай Пенчев и Николай Учиков, ас на разпределителя Якуб Янош и прехвърлена топка на чешкото либеро Мартин Кристоф, която топна в българското поле. Последва тайм-аут за Пламен Константинов и смяна на Георги Братоев с Андрей Жеков. До техническата пауза чехите поведоха с 8:3 след бърза атака през центъра на Якуб Весели. Разликата стана 10:4 след контра от втора линия на Михал Фингер. Преднината на чешките волейболисти стана 16:7 след отличен блок на Весели, грешка на Тодор Алексиев и силна контра на Петър Михалек. След това в игра влезе Миро Градинаров на мястото на Учиков. Постепенно "лъвовете" намалиха до 12:18 след грешка на чехите и ас на Градинаров, но Чехия веднага върна две точки за 20:12 след сгрешен сервис на Градинаров и поредна контра на Фингер. Играта продължи равностойно до крайното 25:16 за Чехия след блок-аут на Фингер.

Четвъртата част също стартира равностойно до 4:4, след което Чехия поведе с 6:4 след ас на Михал Фингер и технично отиграване на Адам Бартош. Разликата се запази до 8:6 след ново технично пускане на Бартош. Последва грешка в нареждането на българския тим и 9:6. България веднага изравни при 9:9 след нова силна атака на Тодор Алексиев и две отлични блокади на Николай Пенчев и Виктор Йосифов. "Трикольорите" дори дръпнаха с 12:9 след атаки в аут на Якуб Весели и Петер Михалек и мощна контра от втора линия на Миро Градинаров. Преднината на България стана 14:10 след пореден аут на чехите, този път на Михалек. До втората техническа пауза българите водеха с 16:11 след отлична атака на Ники Пенчев. Предимството на "лъвовете" стана 19:12 след блок на Теодор Тодоров и грешка на Радек Мах. България запази преднината си до 22:16 след нова силна атака на Алексиев, след което безпроблеми спечелиха гейма с 25:19 след две страхотни атаки на Миро Градинов и вкараха мача в тайбрек.
Петият решаващ гейм започна с две невероятни отигравания на Виктор Йосифов и Миро Градинаров и 2:0 за България. Разликата стана 5:2 след страхотен блок-аут на Миро Градинаров. Размяната на полетата пък дойде при 8:3 за "лъвовете" след успешен блок на Виктор Йосифов и атака в аут на Михал Фингер от чехите. Българите направиха резултата 12:5 след две страхотни блокади на Виктор Йосифов, което накара Зденек Шмейкал да вземе тайм-аут. В крайна сметка България спечели тайбрека с 15:9 след атака в аут на Фингер, а с това и мача с 3:2.
Най-полезни за българския тим станаха Тодор Алексиев (46% ефективност в атака, 47% позитивно и 21% перфектно посрещане) и направилият много силно включване Мирослав Градинаров (1 ас и 52% ефективност в атака) съответно с 13 и 12 точки за победата.

За чехите Михал Фингер (3 блока и 43% ефективност в атака) и Адам Бартош (1 блок, 43% ефективност в атака, 61% позитивно и 44% перфектно посрещане) реализираха съответно 18 и 17 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.
БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:2 (19:25, 25:20, 16:25, 25:19, 15:9)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3, Николай Учиков 10, Тодор Алексиев 13, Николай Пенчев 7, Теодор Тодоров 9, Виктор Йосифов 9 - Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 12, Владислав Иванов, Станислав Петков, Андрей Жеков)