Словения прегази Беларус с 3:0 във Варна (ВИДЕО + СНИМКИ)

Волейболистите на Словения прегазиха Беларус с 3:0 (25:12, 25:21, 25:17) в първата си среща от Група С на европейското първенство за мъже, който се игра в зала “Конгресна” на ДКС във Варна пред едва 350 зрители.

Словения стартира с победа участието си на Европейското първенство по волейбол за мъже, домакини на което са България и Италия. В първи мач от група "С" на турнира Словения победи Беларус с 3:0 гейма за 79 минути.

Символичните домакини от Словения започнаха ударно срещата и след 0:1 реализираха 5 поредни точки и поведоха с 5:1. При първото техническо прекъсване авансът на словенците бе 4 точки - 8:4. След прекъсването отборът на Беларус допускаше много грешки и Словения успя да поведе с 8 точки при 12:4. При второто прекъсване словенците имаха комфортен аванс от 9 точки - 16:7. До края на първия гейм Словения успяваше да затрудни максимално беларуския тим с началния си удар, а с добра игра в защита и атака взе частта безапелационно с 25:12.

В началото на втората част играта бе по-равностойна и след равенство при 3:3 символичните гости от Беларус поведоха с 2 точки - 5:3. При първото техническо прекъсване беларуските волейбол запазиха преднината и водеха с 8:6. След прекъсването последваха три изравнявания на резултата, последното при 10:10, след които Беларус отново поведе с 2 точки. Отборът на Словения обаче показа отлична игра и не само изравни при 13:13, а при второто техническо прекъсване водеше с 16:13. Словения успя да поведе с 6 точки при 21:15, допусна символичните гости да намалят пасива си, но в крайна сметка взе втория гейм с 25:21.

Беларус започна по-добре третия гейм и успя да поведе с 4:2, но допусна изравняване при 5:5. След равенството Словения показа много по-добра игра и реализира три поредни точки и при първото техническо прекъсване водеше с 8:5. Символичните домакини поддържаха преднината си и при второто техническо прекъсване водеха с 16:12. Словенците не срещнаха трудности до края на третия гейм и го спечелиха с 25:17 и съответно мача с 3:0.

Клемен Чебул заби 16 точки (4 блока, 55% ефективност в атака, 52% перефектно и 86% позитивно посрещане). Митя Гаспарини добави 14 точки (1 ас, 1 блок, 50% ефективност в атака), а Тине Урнаут се отчете с 12 точки (1 ас, 3 блока, 43% ефективност в атака, 80% перефектно и 90% позитивно посрещане).

За Беларус се отличи Радион Мискевич с 10 точки.

Вторият мач от групата е от 20.30 часа и противопоставя отборите на Полша и Белгия.

СЛОВЕНИЯ - БЕЛАРУС 3:0 (25:12, 25:21, 25:17)

СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич 2, Митя Гаспарини 14, Тине Арнаут 12, Ален Пайенк 10, Клемен Чебул 16, Даниел Концилия 5 - Яни Ковачич-либеро (Ян козамерник 3)
Старши-треньор: Андреа Джани
БЕЛАРУС: Дмитрий Ваш, Павел Авдоченко 5, Радио Мискевич 10, Максим Морозов 5, Сергей Бусел 5, Вячеслав Черапович 7 - Станислав Забуровски-либеро (Андрей Радзюк, Юрий Мартинов, Максим Будзюкин)
Старши-треньор: Виктор Сиделников.

Съдии: Ласло Адлер (Унгария), Соня Симоновска (Черна гора)

СНИМКИ: CEV.LU