"Тумба" вилня, Солун мечта, но ПАОК и Бербо не удариха Борусия (видео)

Отборът на ПАОК не успя да надвие Борусия (Дортмунд) в сблъсък от Лига Европа, игран пред 25 000 гласовити зрители на стадион "Тумба" в Солун. Срещата завърши 1:1, като до 72-ата минута домакините бяха напред в резултата след попадение на Роберт Мак. Бившият капитан на България Димитър Бербатов започна като титуляр за "черно-белите". Бившата звезда на Манчестър Юнайтед игра за своите до 88-ата минута, когато бе заменен от младата надежда на гръцкия футбол Димитрис Пелкас. Цял мач за ПАОК записа бившето крило на Левски Гари Родригес.

Двубоят започна с натиск на гостите от Германия, които заредиха опасност след опасност пред вратата на Робин Олсен. Много активни по крилата на Борусия бяха Йонас Хофман и капитанът Марко Ройс, както и арменската звезда Хенрик Мхитарян. Той действаше зад централния нападател Аднан Янузай.

В 24-ата минута Гонсало Кастро можеше да открие резултата и да докара нервни гримаси на лицата на феновете на "Тумба", но ударът му отляво се отби в краката на стража Олсен. Малко след това с гола се размина и Ройс. Германският национал се оказа на позиция да засече топката пред вратата, но не му достигнаха сантиметри да го направи и така резултатът остана 0:0. В 34-ата минута обаче се случи това, за което цял Солун жадуваше. Капитанът на ПАОК Александрос Циолис намери халфа Роберт Мак по дясното крило. Словакът напредна и с мощен удар под гредата и през шпагат на бранител на Борусия намери мрежата - 1:0.

Попадението напомни за изпълнението в 90-ата минута на Емил Костадинов на "Парк де Пренс" през 1993 г. Малко след гола възможност се откри и пред Бербатов. Нашенецът опита да порази целта с технично изпълнение от воле, но топката не намери ъгъла. До края на първото полувреме играчите на Томас Тухел не успяха да затруднят сериозно вратаря на гърците и отбраната пред него и двата състава се оттеглиха на почивка при преднина от един гол за домакините.

Началото на втората част предложи двуостра игра. В 58-ата минута Бербатов си спечели овациите на запалянковците. Митко се пребори за една топка в центъра на терена, размина един от съперниците си и, макар загубил равновесие, стреля към вратата на Борусия. Шутът на българина от около 35 метра обаче премина над рамката на световния шампион Вайденфелер. В 64-ата минута Гари Родригес също пробва мерника си, но за радост на германския вратар ударът бе анемичен. Полека-лека гостите взеха инициативата и започнаха да създават мелета около наказателното поле пред Олсен. В 70-ата минута Ройс пробва рефлека на шведа от фаул, а 120 секунди по-късно вицешампионите на Европа от 2013 г. стигнаха до изравняване.

Кастро, който не изигра най-силния си двубой за отбора от Дортмунд, изсипа топката в пеналта фронтално на голлинията и хитрият Хофман успя да заблуди вратаря на ПАОК. Той не игра с кълбото, но измами Олсен, че ще го направи и в крайна сметка мрежата бе опъната - 1:1. Десет минути по-късно резервата Жайро можеше да се превърне в герой за домакините, но Вайденфелер успя да отбие шута му в корнер. Секунди по-късно опитният страж на Борусия спаси с една ръка нов изстрел, но дори и да имаше гол при тази ситуация, той нямаше да бъде зачетен поради засада. Последва вратарският отговор на Олсен, който с вещина отрази коварна топка, дошла от крака на Ройс. В 88-ата минута бомба на бранителя на Борусия Парк Жоо-Хо се отклони в страничната греда.

Така двата тима си поделиха по точка, с което германците запазват позицията си в групата и с актив от 4 точки са на върха. Момчетата на Тухел вече мислят за предстоящото дерби с Байерн (Мюнхен) в Бундеслигата. ПАОК е на трето място с 2 точки от две равенства. Втори след днешния кръг излиза съставът на Краснодар. В другия мач от групата руснаците биха Кабала с 2:1. Срещата бе решена от точния изстрел на Фьодор Смолов, който попари гостите от Азербайджан в 84-ата минута.

ПАОК - Борусия (Дортмунд) 1:1