Мъри Стоилов и Астана с историческа първа точка в ШЛ след куриозен мач с Галатасарай (видео + галерия)

Воденият от Станимир Стоилов отбор на Астана спечели историческа първа точка в групите на Шампионската лига. Шампионът на Казахстан стигна до драматично равенство - 2:2, с Галатасарай на "Астана Арена". Точката е първа и за българския специалист, който за втори път в своята кариера води отбор в груповата фаза на най-престижния клубен турнир.

Двубоят се разви по много драматичен и куриозен начин с вратарски грешки и два автогола. Гостите играха по-добре през първата част и заслужено поведоха в 31-ата минута след удар от 35 метра на дебютанта Билал Киса. Астана обаче вдигна темпото след 60-ата минута и изравни след автогол на Хакан Балта (77'). Ненад Ерич също си вкара автогол в 86-ата, давайки отново аванс на Галатасарай. В 89-ата минута Роджър Каняс обаче донесе ценната точка на домакините.

Станимир Стоилов заложи на същия състав, който започна и срещу Бенфика. Това означава, че любимецът на феновете Танат Нусербайев бе на скамейката за началото. Кабананга и Жуков се опитваха да тормозят отбраната на "лъвовете".

Галатасарай бе без Бурак Йълмаз, като атаката на турския гранд се водеше от Умют Бюлут, който бе подпомаган от Лукас Подолски. Уесли Снайдер дърпаше конците в центъра на терена.

Първата възможност се откри пред Уесли Снайдер, който в петата минута нанесе много добър удар от около 22 метра, но Ерич успя да избие. В 12-ата минута отбраната на Астана отново изпусна Снайдер, но този път изстрелът на холандеца мина встрани. Домакините, които разбираемо започнаха по-притеснено, отговориха с точен шут по земя на Жуков. Муслера обаче нямаше проблем да улови без особени усилия.

В 31-ата минута Билал Киса изведе Галатасарай напред в резултата след страхотен фалцов удар от около 35 метра. Сериозна вина за попадението имаха както бранителите на Астана, които оставиха турския халф да стреля необезпокояван, така и стражът Ненад Ерич, който също реагира лошо и се забави. Любопитното е, че голмайсторът Киса, който е на 32 години, днес изигра дебютния си мач в Шампионската лига.

В самия край на първата част Ерич спаси удар на Подолски. В крайна сметка Галатасарай се оттегли на почивка със заслужен аванс, като селекцията на Станимир Стоилов не показа нищо интересно в предни позиции и като цяло действаше много припряно.

В 51-ата минута Бюлут засече отблизо добро центриране отляво на Карол, но Ерич успя да спаси.

Постепенно домакините започнаха малко по-смело да поглеждат към вратата на Муслера и в 64-ата минута Астана създаде и най-чистото си положение до момента. Джолчиев бе близо до това да засече центриране отляво, но в последния момент топката бе чукната от бранител на Галатасарай, а съдийската бригада сгреши и отсъди удар от вратата. Минута след това Фокси Кетевоама пропиля още по-чиста ситуация, като бе оставен сам срещу Муслера, но не успя да засече перфектното центриране на Шомко и стреля в аут.

Активизирането на Астана даде резултат в 77-ата минута, когато Кабананга центрира ниско отляво, Муслера пипна топката, но я пусна зад гърба си, което изненада Балта и бранителят прати кълбото в собствената си врата - 1:1. Седем минути преди края Кабананга имаше възможност да направи пълен обрата, но силният му изстрел мина встрани от целта.

В 86-ата минута Галатасарай си върна предимството в резултата с активната помощ на Ерич, който изби по много неадекватен начин центриране на Гюмюш в собствената си врата - 1:2. Три минути след това Муслера също помогна на своя съперник, след като боскира неособено добре едно центриране, топката стигна до Каняс, който я насочи към мрежата. Карол се опита да изчисти пред голлинията, но само засили топката към вратата си.

Така Астана завоюва историческа първа точка за казахстанския футбол. Отборът на Станимир Стоилов има абсолютно същите показатели във временното класиране като днешния си съперник Галатасарай. По-късно тази вечер играят лидерите в Група C Атлетико Мадрид и Бенфика.