СДВР с извънреден брифинг дали ще бъдат допуснати фенове на Левски за дербито с ЦСКА-София

България аут от европейското след драматично 2:3 от Беларус (ВИДЕО)

Волейболистките от националния отбор на България отпаднаха от Европейското първенство в Белгия и Холандия след трета поредна загуба. Воденият от селекционера Драган Нешич тим отстъпи много драматично на Беларус с 2:3 (21:25, 23:25, 25:14, 25:20, 11:15) в последния си мач от Група С, игран тази вечер пред едва малко повече от 200 зрители в залата на спортния център "Топспорт" в Ротердам.

Така българките завършиха на последното 4-о място в групата без нито една победа и само две спечелени точки. Отборът на Беларус пък със сигурност ще завърши на 2-о място в Група С с 2 победи, 1 загуба и 5 точки и ще играе на плейофите срещу 3-ия от Група А, който ще стане ясен след директния мач между Полша - Словения. По-късно тази вечер е последния мач в групата между настоящия шампион Русия и Хърватия. Двата тима със сигурност продължават напред, като "Сборная" ще бъде победител и ще се класира директно за 1/4-финалите, докато хърватките ще минат през плейофите, където ще срещнат 2-ия от Група А - загубилият от директния сблъсък между Холандия и Италия.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за беларускините - 8:7 след контра от втора линия на Татяна Маркевич. Последваха успешна атака на Добриана Рабаджиева, аут на Анжелика Барисевич и контра на Елица Василева и 10:8 за "трикольорките". Беларус веднага изравни при 10:10 след атака-пайп на Аксана Кавалчук и ас на разпределителката Анна Капко. Двата тима продължиха равностойно до втората техническа пауза, която дойде отново при точка аванс за Беларус - 16:15 след грешка на Христина Русева. Разликата леко нарасна при 18:16 след грешка при мрежата на Рабаджиева. Но последваха силна атака на Емилия Николова и отлична блокада на Русева и 18:18. Беларус веднага си върна предимството при 21:18 след атака на Кавалчук, контра на Надежда Маласай и блок на Барисевич. Въпреки тайм-аута за Драган Нешич, Беларус спокойно взе гейма при 25:21 след блок на Анна Калиновская.

Втората част тръгна отлично за беларускините, които бързо поведоха с 4:1 след атака през центъра на Анжелика Барисевич, грешка на Ели Василева и ас на Надежда Маласай. Тайм-аутът на Драган Нешич даде ефект и България изравни при 5:5 след грешка на Аксана Кавалчук и контра на Ели Василева. Последваха два мини обрата, за да се стигне до 8:6 за Беларус след атака на Кавалчук и пусната топка на разпределителката Анна Капко. Разликата леко нарасна при 11:8 след ас на Татяна Маркевич. Постепенно България успя да изравни при 14:14 след атака на Ели Василева и ас на Христина Русева и дори поведе с 16:14 след страхотна блокада на Нася Димитрова. Последва контра блок-аут на Еми Николова - 17:14 и тайм-аут за беларуския треньор Петър Хилко. Постепенно Беларус успя да изравни при 18:18 след атака на Маркевич последвана от грешки на Петя Баракова и Ели Василева и дори успя да дръпне с 19:18 след блокада на Анна Калиновская. Беларускините увеличиха преднината си на 22:19 след блок на Анна Капко и атака в аут на Нася Димитрова. В крайна сметка Беларус без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:23 след страхотен блок на Анжелика Барисевич и поведе с 2:0.

В началото на третия гейм България дръпна с 2:0 след атака от краче на Нася Димитрова и грешка на Беларус, а след това с 5:1 след нова грешка на беларускините и ас на Димитрова. Въпреки тайм-аута за Петър Хилко, последва контра на Ева Янева, която влезе в игра в края на втората част, и 6:1. Техническата пауза пък дойде при 8:2 за "трикольорките" след технично отиграване на Янева. Двата тима продължиха равностойно до 12:6 след отлична блокада на разпределителката Лора Китипова. Последваха атака в аут на Аксана Кавалчук и контра на Нася Димитрова и 14:6. Преднината на "лъвиците" нарасна до 16:8 след силна атака от втора линия на Ели Василева. България успя да запази предимството си до 21:13 след нова силна атака на Ели Василева, след което спокойно спечели гейма с убедителното 25:14 след контра през центъра на Нася Димитрова и намали изоставането си на 1:2.

И четвъртата част започна по-добре за българките, които поведоха с 2:0 и 4:1 след няколко отлични атаки на Еми Николова. Последва равенство при 5:5 след атака и ас на Аксана Кавалчук и контра блок-аут на Татяна Маркевич. България веднага си върна преднината при 7:5 след две атаки на Ели Василева и с 8:6 след атака в аут на Надежда Маласай. Последваха два силни аса на Ели Василева и контра на Ева Янева - 11:6 и прекъсване за Петър Хилко. Независимо от това, преднината на "трикольорките" стана 14:8 след технично отиграване на Янева. Втората техническа пауза пък дойде при 16:11 за България след поредна атака на Ели Василева. Предимството на "лъвиците" нарасна до 20:13 след нови грешки на беларускините. Волейболистките на Беларус успяха да намалят до 20:22 след серия от 6 точни сервиси на Анна Калиновская. Все пак в крайна сметка момичетата на Драган Нешич спечелиха гейма с 25:20 след атака на Еми Николова и аут на резервата Анастасия Харелик и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна по-добре за волейболистките на Беларус, които поведоха с 2:0 след атака и отлична блокада на Аксана Кавалчук. Разликата нарасна до 5:1 след грешка на Христина Русева и атака в аут на Ели Василева. Тайм-аутът на Драган Нешич даде ефект и "лъвиците" намалиха до 6:7 след ас на Еми Николова и силна контра на Василева. Все пак размяната на полетата дойде при 8:6 за беларускините след нова мощна атака на Кавалчук. Последва контра по правата на Анастастия Харелик и 9:6. Българките върнаха отново две точки за 9:8 след поредна атака и ас на Василева. България даже успя да изравни при 10:10 след технично отиграване на Ева Янева. Беларус веднага си върна преднината при 12:10 след две технични атаки на Кавалчук, което накара Драган Нешич да използва второто си прекъсване. Въпреки това, последва грешка при мрежата на "трикольорките" и 13:10. В крайна сметка Беларус спечели безпроблемно тайбрека с 15:11 след успешна атака от втора линия на Харелик, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатни за българския тим отново станаха капитанката Елица Василева (2 аса, 39% ефективност в атака, 48% позитивно и 26% перфектно посрещане) и Емилия Николова (4 блока, 2 аса и 30% ефективност в атака) съответно с 23 и 22 точки, но и тяхните усилия не помогнаха за успеха. За беларускините Аксана Кавалчук реализира 19 точки (1 блок, 2 аса и 38% ефективност в атака), а Татяна Маркевич добави още 14 точки (1 ас, 33% ефективност в атака, 40% позитивно и 20% перфектно посрещане) за победата.

БЕЛАРУС - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:21, 25:23, 14:25, 20:25, 15:11)

БЕЛАРУС: Анна Капко 6, Аксана Кавалчук 19, Татяна Маркевич 14, Надежда Маласай 9, Анжелика Барисевич 8, Анна Калиновская 8 - Олга Павлюковская-либеро (Мария Павлова, Вера Климович 1, Виктория Урова, Анастасия Харелик 9, Кристина Михайленко 2, Алена Федаринчик-либеро)
Старши-треньор: Петър Хилко
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова, Емилия Николова 22, Елица Василева 23, Добриана Рабаджиева 6, Христина Русева 9, Нася Димитрова 10 - Мария Филипова-либеро (Лора Китипова 3, Ева Янева 11, Габриела Коева)
Старши-треньор: Драган Нешич.