България с кошмарен старт на европейското срещу Русия! "Сборная" взе гейм с 25:6 (СНИМКИ)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха кошмарно участието си на Европейското първенство в Белгия и Холандия. Момичетата на селекционера Драган Нешич бяха отнесени от настоящия шампион Русия с 0:3 (6:25, 14:25, 25:27) в първия си мач от предварителна Група "С", игран този следобед пред едва около 500 зрители в залата на спортния център "Топспорт" в Ротердам.

Утре (27 септември) българките излизат за втория си мач в групата срещу отбора на Хърватия, който по-късно тази вечер играе срещу Беларус. Срещата е от 19,00 часа българско време, а преди това от 16,00 часа "Сборная" играе с беларускините.

Първия гейм на срещата започна малко по-добре за рускините, които поведоха с 2:0 след атака на Наталия Обмочаева и блокада на Ирина Заряжко. Разликата нарасна до 5:1 след контри на Татяна Кошельова и Заряжко през центъра. Въпреки тайм-аута на Драган Нешич, последва ас на руската разпределителка и капитанка Екатерина Косяненко и атака в аут на Елица Василева и 7:1. Техническата пауза пък дойде при 8:2 за "Сборная" след нова атака през центъра на Заряжко. Преднината на Русия стана 11:2 след две успешни тройни блокади и грешка на Ели Василева. Независимо от предприетите смени от страна на българският наставник, второто техническо прекъсване дойде при 16:4 за Русия след контра на Обмочаева и грешка в атака на Емилия Николова. Последваха грешка на влязлата като резерва Ева Янева и блокада и контра блок-аут на Обмочаева и 19:4. В крайна сметка момичетата на Юрий Маричев взеха гейма с разгромното 25:6 след силен ас на Александра Пасинкова.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Русия отново дръпна с 6:3 след блокада на Ирина Заряжко последвана от силни контри на Наталия Обмочаева и Александра Пасинкова. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за "Сборная" след поредна атака на Обмочаева. Разликата леко нарасна при 10:5 след блок на Пасинкова. Преднината на рускините продължи да расте до 13:7 след атака в аут на Добриана Рабаджиева. Въпреки усилията на "лъвиците", Русия запази предимството си до 16:10 след отличен блок на Заряжко. Последва контра на Обмочаева - 17:10 и тайм-аут за Драган Нешич. Въпреки това, рускините увеличиха преднината си до 19:11 след единична блокада на Обмочаева. Резултатът стана 22:12 след грешка на Доби Рабаджиева и неразбирателство в българския състав. Русия спокойно затвори гейма в своя полза при 25:14 след блок-аут на влязлата като резерва Наталия Малих и поведе с 2:0.

И третия гейм стартира отлично за рускините, които поведоха с 5:1 след ас на Екатерина Косяненко и блокада на Татяна Кошельова. Въпреки поредния тайм-аут за Драган Нешич, последва контра блок-аут на Наталия Обмочаева и 6:1. Техническото прекъсване пък дойде при 8:3 за Русия след силна атака на Александра Пасинкова. Двата тима продължиха равностойно до 12:7, след което "Сборная" увеличи преднината си до 14:7 след атака в аут на Еми Николова и нова отлична блокада на Заряжко. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:8 за настоящите шампионки след сервис в аут на Ева Янева, която отново влезе като резерва. Преднината на рускините продължи да расте до 19:9 след успешна атака на Наталия Малих. Последваха няколко силни минути за българките, които стопиха разликата до 14:19 след силни изяви на Ели Василева и Еми Николова, а след това до 18:20 след ас на Василева, аут на Наталия Малих и страхотен блок на разпределителката Лора Китипова. "Трикольорките" даже успяха да изравнят при 24:24 след блок и контра на Ели Василева. Все пак Русия измъкна гейма с 27:25 след грешка при мрежата на българките и блокада на Татяна Кошельова, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим стана капитанката Елица Василева с 16 точки (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака, 37% позитивно и 21% перфектно посрещане). За "Сборная" Наталия Обмочаева (1 блок и 63% ефективност в атака) и Татяна Кошвльова (2 блока и 52% ефективност в атака) реализираха по 13 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 0:3 (6:25, 14:25, 25:27)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Емилия Николова 8, Елица Василева 16, Добриана Рабаджиева 5, Христина Русева 3, Габриела Коева - Мария Филипова-либеро (Нася Димитрова 2, Петя Баракова, Ева Янева 1)
Старши-треньор: Драган Нешич
РУСИЯ: Екатерина Косяненко 3, Наталия Обмочаева 13, Татяна Кошельова 13, Александра Пасинкова 9, Ирина Фетисова 2, Ирина Заряжко 12 - Анна Малова-либеро (Евгения Старцева, Наталия Малих 3, Ксения Илченко)
Старши-треньор: Юрий Маричев.