Вдъхновен Тотнъм наби лошо Сити, "гражданите" готови да отстъпят върха (видео)

Тотнъм разгроми лидерa във временното класиране Манчестър Сити с 4:1 в първи двубой от седмия кръг на Премиър лийг. "Гражданите", за които това е втора поредна загуба в шампионата, поведоха с гол на Кевин де Бройне в 25-ата минута. Ерик Дайър (45'), Тоби Алдервейрелд (50'), Хари Кейн (61') и Ерик Ламела (79') обаче обърнаха коренно развоят на тази среща. Така вицешампионите могат да отстъпят върха още днес, ако градският съперник Манчестър Юнайтед победи Съндърланд на "Олд Трафорд".

Цели осем промени имаше в състава на домакините в сравнение с тези, които стартираха в дербито с Арсенал, като само Хари Кейн, Ерик Дайър и Кристиан Ериксен запазиха своите места.

Две изненади имаше в състава на Манчестър Сити - Джо Харт и Венсан Компани, който е възстановен от своята контузия, бяха оставени на скамейката. На вратата на "гражданите" започна Вилфредо Кабайеро, а в центъра на отбраната бяха Мартин Демикелис и Николас Отаменди. Фернандо също стартира като титуляр.

Двубоят започна доста динамично и на пръв поглед равностойно, но гостите изглеждаха по-опасни в предни позиции. Юго Лорис спаси опасен удар на Агуеро от около 25 метра, а в 25-ата минута "гражданите" направиха перфектна контраатака, при която Туре Яя изнесе много добре, след което изведе по страхотен начин Кевин де Бройне. Белгиецът стреля по диагонала и въпреки че Лорис докосна топката, тя се озова във вратата му. При подаването бившият играч на Волфсбург като че ли бе в засада, но положението бе много тънко и страничният съдия не успя да види ситуацията. Само две минути след това Стърлинг можеше да удвои, но стражът на Тотнъм се разтегна максимално и спаси.

В 32-ата минута Кейн се озова в много добра позиция, но стреля встрани. Четири минути преди почивката нападателят отново бе близо до попадението, но този път ударът му от границата на наказателното поле бе избит от Кабайеро.

Домакините нанесоха своя удар в самия край на първата част. Кайл Уокър, който очевидно бе в положение на засада, останала отново немаркирана, получи отдясно, след което центрира в наказателното поле. Там Сон Хюн-Мин засече отблизо, но Кабайеро успя да избие. Бранителите на Сити не изчистиха добре и топката  стигна до Дайър, който с точен удар по земя намери левия ъгъл на вратата - 1:1.

В 50-ата минута "шпорите" стигнаха до пълен обрат. Тоби Алдервейрелд засече с глава центриране на Ламела от пряк свободен удар, а Кабайеро излезе лошо напред и изобщо не успя да се намеси. В 61-ата минута Тотнъм направи решаваща крачка към победата. Ериксен изпълни перфектно пряк свободен удар, топката срещна сглобката на гредите, след което Хари Кейн направи точна добавка, слагайки край на продължилата 748 минути голова суша в своето представяне. И при тази ситуация страничният рефер пропусна факта, че нападателят бе в положение на засада.

В 68-ата минута Лорис спаси много опасен удар на Навас, а гол на Сон в 73-ата минута бе отменен заради засада. 11 минути преди края Ерик Ламела довърши "гражданите", след като получи от Н'Жие и с лекота преодоля Демикелис и Кабайеро за крайното 4:1.

Сити остава на върха с 15 точки, но само след около два часа "гражданите" могат да отстъпят първото място, в случай че Манчестър Юнайтед победи у дома Съндърланд. Тотнъм е на пето място във временното класиране с 12 пункта.