Италия с квота за Рио 2016! “Скуадрата” отвя Полша с 3:1, Хуанторена и Зайцев блестят (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Бронзовите медалисти от Олимпийските игри в Лондон 2012 от Италия станаха втория отбор, който се класира за участие на Игрите в Рио 2016, след домакина Бразилия.
Италия с квота за Рио 2016! “Скуадрата” отвя Полша с 3:1
“Скуадра адзура” изигра страхотен мач и записа впечатляваща победа над световните шампиони от Полша с 3:1 (26:24, 22:25, 25:22, 25:19) пред 5800 зрители в “Йойоги Нешънъл Стейдиъм Фърст Джимнезиъм” в Токио в последния ден на Световната купа в Япония.
Така Италия нанеса първа загуба на “Дружина полска”, която се нуждаеше да спечели още 1 гейм, за да си осигури също виза за Рио 2016.
Така шансовете на “Дружина полска” да се класират за Олимпийските игри от Световната купа в Япония, минават през задължителна победа на Аржентина над САЩ в последния мач за деня днес, което звучи почти невъзможно.
Двубоят Италия - Полша започна равностойно. Полша поведе с 12:10 след отлично пусната топка от Фабиан Джизга. Италия изравни при 14:14 след ас на Филипо Ланца. Равностойната игра продължи почти до края на гейма. Османи Хуанторена взе инициативата в атака и успя да донесе успеха с 26:24.
“Адзурите” поведоха набързо с 5:2 в началото на втората част. Мощен пайп на Михал Кубяк изравни резултата при 7:7. Резултатът продължи да се движи точка за точка до 20:20. Полша успя да поведе с 22:20 и стигна до геймбол при 24:22. Поляците блокираха атака на Османи Хуанторена и затвориха втората част с 25:22.
“Дружина полска” поведе в началото на 3-ия гейм след ас на Рафал Бушек с 6:3. Италия успя да изравни при 7:7 и поведе при първото техническо прекъсване с 8:7 след атака на Хуанторена. Преднината на “адзурите” нарасна до 16:12. Италия успя да затвори третата част с 25:22 след мощна атака на Иван Зайцев.
Четвъртата част започна под огромно напрежение и за двата отбора. Който го спечелеше се класираше за Олимпийските игри в Рио 2016. Волейболистите на Италия удържаха на мощните атака на световните шампиони и поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Полските волейболисти бяха изключително мотивирани да поведат в резултата, след като изравниха след феноменален ас на Михал Кубяк. Италия отново поведе с 16:13 след страхотни изяви на Иван Зайцев и Осмени Хуанторена. Страхотна блокада на Симоне Бути и негов пайп дадоха аванс на Италия от 4 точки при 21:16. “Скуадра адзура” стигна до победа в гейма с 25:19 и в мача с 3:1 след сервис в мрежата на Рафал Бушек.
Османи Хуанторена заби 25 точки (1 ас, 3 блока, 67,76% ефективност в атака), а Иван Зайцев добави 18 точки (68% ефективност в атака) за успеха на Италия. Филипо Ланца добави още 14 точки (2 аса, 57% ефективност в атака), а капитанът Симоне Бути се отчете с 6 точки и бе избран за MVP.
Бартош Курек заби 21 точки (2 блока, 51% ефективност в атака), а Михал Кубяк и Матеуш Биениек добавиха по 12 точки.
ИТАЛИЯ - ПОЛША 3:1 (26:24, 22:25, 25:22, 25:19)
ИТАЛИЯ: Симоне Джанели 4, Иван Зайцев 18, Османи Хуанторена 25, Филипо Ланца 14, Симоне Бути 6, Матео Пиано 5 - Масимо Колачи-либеро (Лука Ветори, Даниеле Сотеле)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини
Треньор: Мирко Корсано