Чехия с нов знаменит успех, ще се бори за място в Рио

Националният отбор на Чехия продължава да мечтае за олимпийско лято след година. Водени от Ян Весели и Томаш Саторански, чехите пометоха коравия тим на Латвия, който очевидно не може да се отърси от изпуснатата победа срещу Гърция вчера. Селекцията на треньора Ронен Гинцбърг победиха категорично латвийските си съперници с 97:70.

Така те хванаха последния влак за олимпийската квалификация догодина, завъшрвайки на седма позиция в крайното класиране на ЕвроБаскет 2015, докато баскетболистите на Латвия няма да имат шанс да се борят за място на Олимпиадата и продължават да пишат история.

Ян Весели поведе общо шестима чешки баскетболисти, завършили с двуцифрен точков актив, реализирайки 24 точки за 25 минути игра. Крилото на Фенербахче вкара 11 от 13 стрелби от игра, а освен това овладя и 6 борби.

Томаш Саторански вкара 16 точки, а Патрик Ауда се оттегли с 13 при перфектна успеваемост от наказателната линия - 9/9. Войтех Хрубан завърши с 11 точки, а Павел Хуска и Давид Йелинк добавиха по 10.

Чехия бе напред в резултата още след първата четвърт на двубоя, в която реализираха 28 точки срещу 23 за Латвия. Втората четвърт отново мина под диктовката на чехите, които увеличиха преднината си до 57:36 на почивката, а след 30 минути разликата вече бе страховита - 80:45. В заключителните 10 минути латвийците все пак намалиха дистанцията, но отстъпиха с 27 точки разлика - 97:70.

Янис Тима реализира 11 точки за отбора на Айнарс Багатскис, а Мартинс Мейерс остана с 10.