Скритото оръжие на Литекс донесе втора поредна победа (видео)

Отборът на Литекс надви с 1:0 Черно море в първия мач от 9-ия кръг на "А" група. Единственото попадение отбеляза Бьорн Йонсен в 73-ата минута. Това е втори пореден гол за нападателя, който отново влезе след почивката на мястото на Георги Минчев и не пропусна да се разпише, както стори и срещу Ботев (Пловдив) преди седмица. В 83-ата минута полузащитникът на "моряците" Мехди Бурабия получи червен картон и улесни задачата за футболистите на Лауренциу Регекампф.

Победата позволи на ловешкия тим да натрупа 18 точки и да излезе еднолично на върха преди утрешния мач на Лудогорец. Варненци останаха на шесто място с 11 точки.

"Оранжевите" започнаха по-силно и можеха да поведат в 12-ата минута, когато Петрус Бумал бе изведен сам срещу Георги Китанов, но не успя да нанесе добър удар. Секунди по-късно и Минчев получи възможност да стреля, но топката прелетя над вратата.

В 15-ата минута Китанов се намеси отлично и успя да запази вратата си суха след удар на Данило Асприля. Минчев изведе колумбийския си съотборник след подаване с глава, крилото напредна и се озова сам срещу вратаря, опита се да го прехвърли с техничен удар, но младият страж на варненци показа завидно хладнокръвие и не позволи да бъде преодолян.

Натискът на ловешкия тим продължи и в 37-ата минута Арсенио Нунеш бе близо до гол, но силният му изстрел премина встрани от вратата. Две минути по-късно отново Арсенио изпробва късмета си, но без успех. Чак в продължението на първата част Марчин Бургхард отправи първи удар към вратата на Винисиус Баривйера, но топката излезе в аут.

Картината на терена не се промени и след почивката. Още в първите минути футболистите на Литекс създадоха няколко разбърквания пред Китанов, а в 53-ата минута удар с глава на резервата Йонсен не бе точен.

В 64-ата минута "моряците" можеха да изненадат своите домакини, но Матиас Курьор не успя да нанесе точен удар, след като се измъкна елегантно от защитник на съперника. Седем минути след това варненци бяха още по-близо до гол, но Бекир Расим не успя да нацели вратата с глава след подаване на Курьор.

Именно след този пропуск гостите бяха наказани. Това се случи в 73-ата минута, когато Арсенио проби по крилото, пусна към Кристиян Малинов, който сервира на празна врата за Йонсен и нападателят отбеляза един от най-лесните голове в кариерата си. В 81-ата минута Асприля направи един от своите маркови пробиви, преодолявайки четирима играчи на съперника, след което отправи удар, но Китанов успя да избие в напречната греда. Две минути по-късно задачата за Черно море стана още по-сложна, след като Бурабия получи втори жълт картон за грубо влизане в средата на терена и бе изгонен.

В 88-ата минута Йонсен и Арсенио комбинираха отлично помежду си, но първото докосване на крилото не бе добро и Китанов успя да предотврати втори гол във вратата си.