Рома удържа Барселона след изумителен гол (видео + галерия)

Европейският клубен първенец Барселона започна защитата на трофея в Шампионската лига с равенство 1:1 във Вечния град срещу Рома. Луис Суарес (21) бе точен за каталунците, но Алесандро Флоренци (31) изравни резултата с изключителен гол, а нови попадения не бяха реализирани. Срещата бе от Група "Е" на най-престижния европейски клубен турнир.

И двата тима заложиха на схемата 4-3-3, като нападателното трио на Рома еб Мохамед Салах - Един Джеко - Яго Фалке, а отбраната на "вълците" тормозиха суперзвездите на Барса Неймар, Луис Суарес и Лионел Меси. Капитанът и символ на Рома Франческо Тоти остана през целия мач на пейката, а френският наставник на "вълците" Руди Гарсия не можеше да разчита и на босненския халф Миралем Пянич, който се възстановява от контузия.

През второто полувреме 22-годишната надежда на Барса Рафиня Алкантара получи контузия след глубо влизане в краката му от страна на Раджа Наинголан и трябваше да бъде принудително сменен броени минути след включването си в игра.

Мачът отбеляза завръщането на "Олимпико" на Луис Енрике, който е бивш старши треньор на Рома.

В 4-ата минута аржентинската мегазвезда на Барселона Лионел Меси пробва мощен шут извън наказателното поле и топката профуча опасно близо, но малко над вратата на Войчех Шчесни. В 9-ата минута босненският таран на Рома Един Джеко напредна в половината на гостите, но опитът му за подаване към негов съотборник не се получи и "джалоросите" пропуснаха една доста добра възможност. Две минути след това пък Меси получи топката след пас отляво в наказателното поле на домакините, но ударът му бе доста неточен. В 18-ата минута каталунците избродираха хубава атака отляво, при която Меси бе блокиран в последния момент от бранител на "вълците" в наказателното поле на Рома. Две минути по-късно пък Луис Суарес проби в наказателното поле на домакините, но новото попълнение в отбраната на италианците Антонио Рюдигер изби топката с много хубав шпагат.

В 21-ата минута тимът на Луис Енрике излезе напред в резултата. Хърватският халф Иван Ракитич бе изпуснат от бранителите на италианския тим в непосрдествена близост до вратата на Шчесни и с чудесен пас намери Суарес, а уругвайският нападател с глава почти от голлинията заби топката в мрежата. При попадението останаха известни съмнения за нарушение в атака на Меси срещу левия бек на Рома Люка Дин.

Три минути след гола на Суарес гостите отново застрашиха сериозно вратата на Шчесни., пак чрез уругваеца. Суарес се измъкна от защитата на домакините и изскочи очи в очи с полския страж на "джаларосите". Уругваецът падна в наказателното поле след съприкосновение с вратаря, но реферът Бьорн Куйперс прецени, че няма основание да отсъжда дузпа в полза на каталунците. Телевизионните повторения показаха, че ако Куйперс бе посочил бялата точка, това може би нямаше да е грешно решение.

В 31-ата минута играещият още от миналия сезон като десен бек Алесандро Флоренци изравни резултата с гениално изпълнение. Той напредна по десния фланг и от централната част на игрището изстреля топката към вратата на Марк Андре Тер Стеген. Германският вратар бе изненадан и топката се озова в мрежата му. Миналия месец Тер Стеген получи подобен гол в мач с Атлетик Билбао за Суперкупата на Испания.

В минутите след изравнителния гол Меси опита два далечни изстрела - втория от фаул, но и в двата случая не намери целта. В 38-ата минута пък аржентинският магьосник на Барса демонстрира превъзходната си техника опасно близо до вратата на Шчесни, но бе блокиран.

Заключителните минути на първото полувреме бяха силни за Рома. В 43-ата минута Тер Стеген спаси свиреп шут на белгийския полузащитник Раджа Наинголан, а малко след това египетският нападател Мохамед Салах се откъсна напред и стреля, но топката мина над вратата на германския страж на Барса.

Втората част започна с опасности за вратата на Рома. Първо Меси в 47-ата минута получи топката от Неймар в наказателното поле на домакините и без забавяне стреля, но Шчесни спаси, а секунди по-късно Суарес застраши вратата на "вълците". В тази ситуация имаше неособено спортсменско посягане с бутоните напред на Суарес към Шчесни, който се контузи и не можа да продължи мача, отстъпвайки мястото си на ветерана Морган Де Санктис.

В средата на втората част току-що появилият се в игра на мястото на Иван Ракитич талантлив млад халф Рафиня Алкантара получи контузия, която изглеждаше тежка и трябваше да бъде принудително сменен от Хавиер Масчерано. Травмата на Рафиня бе причинена от Раджа Наинголан. Халфът с прякор "Нинджата" извърши много грубо нарушение срещу Рафиня, за което получи жълт картон.

В 68-ата минута от лагера на Рома имаха претенции за неотсъдена дузпа. Масчерано си помогна с ръце в опазването на Наинголан, който падна в наказателното поле на Барса, очаквайки да получи топката. Сигнал от рефера Бьорн Куйперс обаче не последва.

През второто полувреме Барса атакуваше, а играчите на Руди Гарсия бяха приели почти изцяло играта в своята половина и разчитаха главно на контраатаки. При една такава в 76-ата минута пред Флоренци се откри отличен шанс окончателно да се превърне в герой за Рома. Ударът му с левия крак обаче се получи крайно неточен. Секунди по-късно пък Неймар бе близо до отбелязването на гол, но след неговия удар и рикошет в тялото на бранител на Рома топката излезе в корнер. В 78-ата минута пък Меси демонстрира своята гениалност и с техничен удар уцели напречната греда на вратата на "джалоросите". В 80-ата минута Андрес Иниеста и Неймар направиха много красива комбинация, която позволи на опитния халф да пробие отляво. Де Санктис се намеси много добре и топката излезе в ъглов удар.

Пет минути преди края Флоренци получи травма и бе принудително сменен от Василис Торосидис. В добавеното време Барса направи всичко възможно, за да изтръгне победата и дочака своя голям шанс буквално в последните секунди. Жорди Алба получи дълъг извеждащ пас и се озова сам в наказателното поле на домакините. Левият бек опита прехвърлящ удар, но играч на Рома изби топката почти от голлинията и "вълците" се пребориха за точката срещу европейския клубен шампион.

РОМА - БАРСЕЛОНА 1:1
0:1 Суарес (21)
1:1 Флоренци (31)