Латвия e последният осминафиналист на Европейското (видео)

Латвия е последният осминафиналист на ЕвроБаскет 2015. Воденият от Айнарс Багатскас тим зарадва 9 хиляди фенове по трибуните в Рига, надигравайки със 75:64 Естония и по този начин си запази място в следващата фаза на първенството на Европа. Естонците не издържаха психически за втори пореден ден и след като вчера се пропукаха срещу Литва, днес сториха това и срещу латвийците.

Домакините си осигуриха победата след фантастична трета четвърт, в която ограничиха естонците до само пет точки. Гостите избухнаха в първата част, след която поведоха с 14 точки, а на полувремето имаха аванс от 11. След подновяването на играта обаче Латвия показа тотално различно лице и освен обезличаването на съперника и силната игра в защита, реализира 22 точки и поведе с 55:49, а през последните 10 минути на двубоя подпечата билета си за осминфиналите.

Янис Стрелниекс поведе Латвия с 21 точки, 5 борби, 3 асистенции и 3 отнети топки. Янис Тима добави 15 точки и 6 борби, а Роландс Фрейманис бе третият баскетболист на победителите, реализирал 10 или повече точки, завършвайки с 11.

Грегор Арбет вкара 16 за Естония, докато Янар Талц и Йосеп Тооме се отчетоха съответно с 12 и 10 точки.

Латвия завършва с 3 победи и 2 загуби в крайното класиране на група D, докато Естония си отива у дома с 1 успех и 4 поражения.