Вавринка се оказа голяма хапка за Кевин Андерсън

Стан Вавринка се класира за полуфиналите на US Open след неочаквано лесна победа над Кевин Андерсън с 6:4, 6:4, 6:0. Швейцарецът беше безпощаден срещу южноафриканския гигант, който за първи път в кариерата си игра 1/4-финал на турнир от Големия шлем, а в предишния кръг сензационно елиминира Анди Мъри.

203-сантиметровият Андерсън беше спечелил предишните си 4 мача срещу Вавринка, но днес просто нямаше шанс. Сервисът му този път не бе толкова ефективен и Вавринка бързо се възползва. В петия гейм Андерсън спаси точка за пробив, но в седмия се предаде след двойна грешка. Той можеше да изравни още при следващото подаване на своя съперник, но я пропусна, а до края на мача така и не стигна до друга възможност да пробие.

Андерсън бе видимо смутен и напрежението не му позволи да е равностоен на далеч по-опитния на това ниво Вавринка. Пробив в деветия гейм на втория сет откри пътя на швейцареца към победата. Той играеше с голяма лекота, а при противника му непредизвиканите грешки бяха повече от уинърите.

След като допусна пробив и в началото на третата част, за Андерсън мачът сякаш свърши. Южноафриканецът бъркаше почти всеки удар и в крайна сметка загуби сета на нула. Въпреки тежкото поражение, той ще се изкачи до рекордното в кариерата си 12-о място в световната ранглиста от следващата седмица.

Вавринка ще играе на полуфиналите в Ню Йорк за втори път след 2013 година. Той ще се изправи срещу сънародника си Роджър Федерер, който отстрани в последния 1/4-финал Ришар Гаске също с 3:0 сета.

"Промених някои неща в играта си и всичко се получи. Винаги е специално да играя срещу Роджър, но за първи път ще се срещнем на полуфинал в турнир от Големия шлем. Той е в невероятна форма от лятото, а и хората тук го обичат, затова очаквам да има голяма подкрепа от трибуните", каза Вавринка след мача.

В другия полуфинал съперници ще са защитаващият титлата си от миналата година Марин Чилич и световният №1 Новак Джокович.