Известна е първата 1/2-финалистка на US Open

Вече е известно името на първата 1/2-финалистка на Откритото първенство на САЩ. В двубой между две непоставени тенисистки в схемата Роберта Винчи (Италия) надделя с 6:3, 5:7, 6:4 срещу Кристина Младенович (Франция). Така италианката регистрира най-доброто си класиране на сингъл в турнир от Големия шлем, а нейна съперничка в следващата фаза в Ню Йорк ще бъде победителката от сблъсъка между сестрите Серина и Винъс Уилямс.

Едва ли някой е очаквал именно тези две състезатлки да намерят място сред най-добрите осем на последния за сезона мейджър турнир. В началните минути на срещата опитната 32-годишна Винчи взе инициативата и реализира ранен пробив за 2:0. Италианката бе по-стабилна при подаванията си и логично задържа аванса до края на частта - 6:3. От своя страна, 22-годишната Младенович правеше доста непредизвикани грешки и това бе една от основните причини за изоставането й. Във втория сет пробивите валяха. Винчи, 43-а в ранглистата, отрази цели шест брейкпойнта във втория гейм. Няколко минути по-късно тя успя да осъществи пробив за 2:1, но веднага след това Младенович го върна - 2:2. Отново Винчи контролираше събитията в шестия гейм и поведе с 4:2, но опонентката й отговори с брейк на свой ред за 3:4, а след това върна баланса в резултата. Заемащата 40-ата позиция в класацията на WTA Младенович нанесе така важния удар с пробив за 7:5, а в края на тази част поиска и терапевт на корта заради неразположение и схващания.

Високите температури в Ню Йорк, както и влажността, станаха причина да бъде направена 10-минутна пауза преди началото на решаващия трети сет. В него не липсваше битка, както и шансове за пробиви. Първите три брейкпойнта се откриха пред представителката на Франция в четвъртия гейм, но тя не ги оползотвори. На няколко пъти Винчи пък демонстрира чудесното си движение по корта и защита, като така тя спираше устрема на съперничката си. Ключов за развоя на сета, а и на мача, се оказа гейм номер 7. Тогава Младенович спаси четири точки за пробив, но при петия се пропука и изостана с 3:4. След това тя отново прибегна до намесата на физиотерапевт, който постави превръзка на левия й крак. Тежките условия за игра видимо пречеха на френската тенисистка. Въпреки че заслужи аплодисментите на публиката с няколко бомбени форхенда, тя така и не навакса разликата от един пробив. Младенович неутрализира един мачбол в десетия гейм, но при втория прати ретура си в мрежата и така Винчи вдигна победоносно ръце.

Двубоят продължи 2 часа и 32 минути и бе първи в съперничеството между двете състезателки. За Младенович това бе първо участие в толкова предна фаза на надпревара от "Голямата четворка". Тя приключи срещата с 6 аса и 11 двойни грешки, докато при Винчи тези показатели бяха по 3. Италианката отстъпваше значително при печелившите удари - 22 срещу 51 за Младеновчи. Винчи обаче остави в статистиката по-малко непредизвикани грешки - 25 срещу 64.