Тони Паркър с рекорд при третата победа на Франция (видео)

Действащият европейски шампион Франция продължава победния си ход в група „А” на Евробаскет 2015, след като се наложи над Полша с 69:66 пред родна публика в Монпелие.

Звездата на „петлите” Тони Паркър отбеляза 16 точки за успеха и по този начин излезе на първа позиция във вечната класация на реализаторите в историята на еврофиналите с 1 046 точки, като стави зад себе си легендата на гръцкия баскетбол – Никос Галис, който има  1030 точки.

„Невероятно и странно усещане. Направо е невероятно, че именно аз ставам най-резултатен на еврофинали и изпреварвам играчи от ранга на Дирк Новицки, Пау Гасол, Никос Галис и Дражен Петрович. Искам да благодаря на всички треньори, с които съм работил през годините, всичките ми съотборници, тъй като без тях нямаше да постигна нищо”, коментира след последния съдийски сигнал Паркър.

Нандо Де Коло и Микаел Жилабал също имаха заслуга за успеха на французите, след като отбелязаха по 12 точки, докато за Полша най-резултатен беше Адам Вожняшки, който приключи срещата с 18 точки.

Двубоят бе изключително равностоен и рядко някой от двата отбора успяваше да се откъсне напред с повече от 5-6 точки. След първите десет минути резултатът бе равен – 14:14, а до почивката француите използваха по-добре възможностите си и след успешни стрелби на Де Коло и Жилабал домакините поведоха – 30:26.

Ситуацията не се промени особено през второто полувреме. Все пак, отборът на Франция успя на няколко пъти да поведе с 8-9 точки, но след това „петлите” се пропукваха в защита и позволяваха на съперника да се върне в мача.

47 секудни преди последния съдийски сигнал Полша отново съживи шансовете си за победа след точни стрелби на Гортат и Слотър, но лидерът на домакините Тони Паркър отговори с два от четири успешни наказателни удара, с което подпечата победата на тима си – 69:66 в полза на Франция.