Световният шампион докосва еврофиналите след мач с пет гола в Шотландия (видео)

Отборът на Германия е на крачка от очаквано класиране на Евро 2016 след победа като гост с 3:2 над Шотландия в среща квалификационна група D. Два гола на Томас Мюлер (18, 34) и едно попадение на Илкай Гюндоган осигуриха трите точки за световния първенец. Германците обаче показаха колебание в защита и допуснаха два гола - автогол на Матс Хумелс (28) и точен удар на МакАртър (43). Два кръга преди края на квалификациите Бундестимът се нуждае от една победа за класиране.

Йоги Льов подреди 4-3-3, залагайки в нападение на Марио Гьотце, подкрепян от Томас Мюлер и Месут Йозил. Стивън Флетчър водеше атаката на британците в схема 4-2-3-1.

Очаквано гостите тръгнаха по-уверено в предни позиции и топката се движеше около наказателното поле на домакините. В 18-ата минута Томас Мюлер отправи изстрел, топката промени силно своята траектория след рикошет в защитник и влезе след контакт с гредата, като вратарят Маршал нямаше как да реагира.

Десет минути по-късно резултатът беше изравнен: Шон Малоуни центрира от фал, топката тупна коварно пред вратаря Мануел Нойер, който изби в тялото на Матс Хумелс и се получи нелеп автогол. В 34-ата Маншафтът отново дръпна с гол аванс след нова добавка. Емре Джан беше оставен да стреля от добра позиция, Маршал изби на главата на Мюлер, който отбеляза след сблъсък на топката с гредата и преминаване на голлинията с около метър. Това беше осми гол на Мюлер в този евроквалификационен цикъл.

До края на полувремето падна и четвърти гол, след като МакАртър реализира за 2:2. Полузащитникът се възползва от отклонена топката при корнер и насочи топката от ждроб, за да изненада Нойер.

И втората част започна с по-силна игра в нападение на Бундестима. В 50-ата минута Гьотце прати топката в мрежата, но при правилно вдигнат флаг за засада. В 54-ата Мюлер и Гюндоган направиха прекрасно двойно, халфът беше оставен непокрит на дузпата и реализира с нисък изстрел - 2:3.

В 62-ата се появи нова пробойна в отбраната на "гайдарите". Акцията на германците обаче приключи с шут от дъгата на Бастиан Швайнщайгер и сигурна намеса на вратаря. В 66-ата Флетчър се пребори за топката в наказателното поле на гостите и подаде към включилия се Хътън, чийто удар не беше достатъчно точен, но обърна внимание за неподредената защита на световните шампиони. В края опитите на домакините за изравняване не бяха достатъчно творчески или пък напористи.