Знаменит обрат доближи Швейцария до Евро 2016 (видео)

Швейцария направи фантастичен обрат от 0:2 до 3:2 срещу Словения и вече е с единия крак на Евро 2016. "Кръстоносците" губеха с два гола до последните 10 минути, но резервите Йосип Дръмич и Валентин Щокер разнищиха словенската защита и вдигнаха на крака публиката на стадион "Санкт Якоб Парк" в Базел.

Ветеранът Миливое Новакович и Бощиян Цезар осигуриха солидна преднина на Словения, но въпреки героичните изяви на Самир Ханданович, гостите не издържаха на финалния щурм на Швейцария и си тръгнаха с наведени глави. При успех Словения щеше да се изравни по точки с днешния си съперник, но сега остана на 4-а позиция в групата, дори след Естония.

Харис Сеферович, Адмир Мехмеди и Джердан Шакири сформираха офанзивното трио на "кръстоносците". Общо 7 от титулярите в състава на Владимир Петкович бяха от Бундеслигата. За Словения на върха на атаката действаше бившият футболист на Литекс Миливое Новакович, а Йосип Иличич и Валтер Бирса ми помагаха по крилата.

Швейцарците бързо овладяха средата на терена и се опитаха да стигнат до ранен гол, който да ги успокои. В 11-ата минута Рикардо Родригес центрира от корнер, но ударът с глава на Тим Клозе не попадна в очертанията на вратата. В средата на полувремето отново централният защитник имаше шанс да открие резултата след пас на Шакири, но Самир Ханданович спаси.

Словенският страж имаше още няколко блестящи намеси, които запазиха нулевото равенство, а секунди преди почивката гостите поведоха. Хубава контра завърши с пас на Иличич към Новакович и 36-годишният голмайстор елегантно преодоля Ян Зомер.

В 48-ата минута словенците нанесоха втори удар. След центриране от корнер на Бирса топката стигна до Бощиян Цезар и той не сбърка. Това беше истински шок за домакините, които като по чудо не допуснаха трети гол само благодарение на добрата намеса на Зомер след шут на Иличич. Младата звезда на Базел Бреел Емболо се появи на мястото на Мехмеди и веднага внесе повече острота в атаките на Швейцария, но Ханданович беше непробиваем.

В 80-ата минута комбинация между Емболо и друга резерва - Йосип Дръмич, завърши с точен изстрел на футболиста на Борусия (Мьонхенгладбах). Домакините продължиха да притискат съперника си и 4 минути по-късно публиката на "Санкт Якоб Парк" изригна - 2:2! Попадението вкара третият играч, влязъл като смяна - Валентин Щокер, след асистенция на Шакири.

В оставащите минути швейцарците направиха всичко по силите си, за да направят пълен обрат и го постигнаха. В последните секунди на добавеното време  отново Дръмич донесе победата на домакините, които не само запазиха второто си място в групата преди тежкото гостуване на Англия, но и вече имат цели 5 точки пред третия Естония. На Словения предстои мач у дома срещу Естония, но отборът на Сречко Катанец е наясно, че вече ще се бори единствено за третата позиция.

ШВЕЙЦАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:2 (0:1)
0:1 Новакович (45)
0:2 Цезар (48)
1:2 Дръмич (80)
2:2 Щокер (84)
3:2 Дръмич (90)