Русия е различна след Капело - драма срещу Швеция остави Сборная в голямата игра (видео)

Русия победи Швеция с 1:0 на "Откритие Арена" в Москва в изключително важен и много драматичен мач от група "G" на евроквалификациите. По този начин наследилият Фабио Капело на селекционерския пост Леонид Слуцкий направи усешен дебют, а "Сборная" запази шансовете си за директно класиране на финалите. Артьом Дзюба отбеляза единствения гол в 38-ата минута, но големият герой за домакините беше вратарят Игор Акинфеев, който спаси няколко опасни удара в последните минути, когато шведите свирепо търсеха изравняването.

В предишните си мачове руснаците отстъпиха два пъти на лидера в групата Австрия и направиха домакинско равенство с Молдова, затова само победа днес можеше да ги остави в битката за едно от първите две места и директно класиране на еврофиналите. От своя страна "тре кронур" не познаваше вкуса на загубата в първите си 6 мача.

Слуцкий заложи на Александър Кокорин и Артьом Дзюба в предни позиции, а на пейката остана Фьодор Смолов. В средата на терена действаха Роман Широков, Олег Шатов, Алан Дзагоев и Игор Денисов.

Атаката на Швеция се предвождаше от Ибрахимович, на когото помагаше Емил Форсберг. В стартовия състав на скандинавците личаха имената и на двама футболисти, които играят в Русия - Понтус Вернблум от ЦСКА (Москва) и Андреас Гранквист от Краснодар.

"Сборная" стартира силно и притисна шведите в тяхната половина. В 8-ата минута гол на Широков беше отменен заради засада, а такава всъщност нямаше. Домакините продължиха да атакуват много разнообразно. Швеция се задоволяваше да отбива руските атаки и не създаде почти нищо интересно пред вратата на Игор Акинфеев. Все пак, в 23-ата минута Гранквист простреля стража на ЦСКА (Москва), но и този гол беше отменен заради нарушение на Вернблум.

Кокорин често се изнасяше на десния фланг и след негов пас Шатов стреля в аут от добра позиция. Малко след това самият Кокорин опита удар с глава, но не беше точен. Усилията на домакините дадоха резултат в  38-ата минута след зрелищна триходова комбинация с участието на Игор Смилников, Широков и Дзюба. Десният бек на руснаците успя да влезе на скорост в наказателното поле и да върне топката към Дзюба, който с помощта на гредата се разписа за 1:0.

На полувремето селекционерът на шведите Ерик Хамрен смени Ибрахимович с Ола Тойвонен. Скандинавците веднага осъществиха няколко скорости атаки по фланговете, но после инициативата се върна у домакините. В 62-ата минута Форсберг стреля силно по диагонала и Акинфеев трябваше да се намесва решително за първи път в мача. После Шатов и Кокорин пропуснаха при две от добрите контри на Русия.

В последните минути мачът стана двуостър. Резервата Маркус Берг беше близо до изравняването, но ударът му с глава мина малко над гредата. Руснаците се умориха и в края на мача едва се движеха. Това позволи на гостите да създадат няколко разбърквания пред вратата на Акинфеев, но той беше безпогрешен. Александър Кокорин можеше да реши всичко при една от редките контри на "Сборная", но Мартин Олсон изби пред самата голлиния. В добавеното време шведите на два пъти бяха близо до така важния изравнителен гол, но Акинфеев показа класа и се превърна в герой за "Сборная".

РУСИЯ - ШВЕЦИЯ 1:0 (1:0)
1:0 Дзюба (38)