Новак зашлеви Зенит насред Санкт Петербург (видео)

Шампионът на Русия Зенит допусна втора загуба през сезона и рискува още утре да изостане на 6 точки от основния си конкурент за титлата ЦСКА (Москва). Подобно на поражението срещу Краснодар, и днес питерци се провалиха у дома. Този път обаче загубата дойде от новака Криля Советов, който изигра много силен мач и спечели с 3:1. Големият герой за самарци беше французинът Йоан Моло, който асистира и за трите гола във вратата на Юрий Лодигин. Звездата на домакините Хълк пък пропусна дузпа в средата на второто полувреме.

Срещата стартира с очакван домакински натиск, но единственото интересно положение, което питерци създадоха, беше един неточчен удар на Хълк след комбинация с Артьом Дзюба. Гостите се защитаваха разумно, а при първата си остра контраатака успяха да поведат. Това стана в 17-ата минута след чудесен пробив на Йоан Моло, който центрира от аутлинията към Георгий Габулов и халфът от около 17 метра простреля Юрий Лодигин. Това беше трети гол от началото на сезона за Габулов, който се превръща в основен реализатор на самарци.

Зенит се опита бързо да отвърне на удара, но футболистите на Вилаш-Боаш срещнаха доста трудности с наситената отбрана на Криля Советов. В 28-ата минута Евгений Конюхов спаси изстрел на Аксел Витсел, а малко по-късно португалският наставник на домакините беше изгонен от скамейката заради спор с четвъртия съдия.

В 40-ата минута мощен шут на Хълк се отби от горната греда, после пък удар на Дзюба беше блокиран от защитник на гостите в последния момент.

На полувремето в игра за Зенит се появи Александър Рязанцев на мястото на Артур Юсупов. Халфът се включи силно и беше в основата на атаката, след която Жозе Надсон си вкара автогол в 49-ата минута. Домакините си помислиха, че оттук нататък за тях ще стане лесно, но се получи точно обратното. в 52-ата минута отново Моло проби по фланга и намери непокрития Сергей Корниленко, който спокойно се разписа за 1:2. След още няколко минути Моло се подигра с Нето и изведе на добра позиция Корниленко, който заби втория си гол в мача.

В 60-ата минута Тарас Бурлак повали Хълк в наказателното поле и реферът Игор Федотов посочи бялата точка. Зад топката застана Хълк, но Евгений Конюхов усети посоката на удара му и спаси. След появата в игра на Дани атаките на Зенит станаха още по-свирепи, но гостите не се огънаха.

Успехът позволи на Криля Советов да се придвижи в горната половина на табицата с 10 точки. Зенит ък е втори с 15, но още тази вечер може да бъде изместен от Спартак (Москва), който приема друг новак - Анжи.