Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Летящ старт за кадетите на ЕвроБаскет (галерия)

Националният отбор на България за кадети до 16-годишна възраст се наслади на летящ стар на ЕвроБаскет Дивизия Б. В първата си среща от първенството на Стария континент, чийто домакин е столицата ни София, момчетата на треньора Мануел Марков не оставиха никакъв шанс на
Шотландия и триумфираха по категоричен начин с 58 точки разлика - 90:32.
България - Шотландия
Минимална интрига имаше само в началните минути на двубоя, но това се дължеше по-скоро на сковаността и в двата състава, които реализираха общо шест точки за първите четири минути игра. След това обаче българите се събудиха и благодарение на отлична игра в защита поведоха с 23:8 след една част.
През втората четвърт „лъвчетата“ продължиха да налагат своята воля със здрава лична защита и за общо седем минути игра в този период допуснаха само две точки в коша си, за да се стигне до 57:17 на полувремето, след като Димитър Чакъров отбеляза фантастична тройка със сирената през почти целия терен.
Разликата продължи да набъбва след подновяването на играта, за да достигне 49 точки – 74:25 след 30 минути баскетбол в зала „Христо Ботев“, а в заключителната десетка надхвърли кота „50“. Крайното
цифрово изражение на българския триумф бе 90:32.

Отборът на Шотландия направи цели 42 грешки, които българите превърнаха в 26 отнети топки. Освен това родните таланти наложиха превъзходство в борбата с общо 45 овладени отскочили топки и при асистенции, където завършиха с 19.
Евгени Василев бе най-резултатен за България с 21 точки, Ивайло Тонев добави 16, докато Владиян Аврамов и Пламен Василев вкараха по 10 точки всеки.

Шон Лино единствен завърши с двуцифрен точков актив за шотландците - 11.

Следващото препятствие пред България е Румъния. Срещата е утре от 18.15 часа в зала „Триадица“.

БЪЛГАРИЯ (16) – ШОТЛАНДИЯ (16) 90:32 (23:8, 34:9, 17:8, 16:7)

БЪЛГАРИЯ (16): Пламен Василев 10, Ивайло Тонев 16, Евгени Василев 21, Владиян Аврамов 10, Цветомир Чернокожев 6 (Димитър Чакъров 8, Иван Алипиев 6, Ангел Димитров 7, Кръстан Кръстанов, Лъчезар Димитров 4, Георги Илиев, Николай Стайков 2)

ШОТЛАНДИЯ (16): Аликзандър Гедис, Хари Морис 3, Юсеф Халил 7, Шон Лино 11, Никълас Скинър 7 (Кейлъм Стюарт, Райън Армър, Андрю Дийган 2, Джеймс МакДърмът 2, Иуан Пени, Адеоба Обауоле, Сам Хендри)

Снимка: МАРИН МАРИНОВ/Sportal.bg

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача между България и Шотландия ТУК!!!