RILA RUN 2015: 2 часа и 12 минути от Самоков до връх Мусала!

Точно 2 часа, 12 минути и 34 секунди бяха достатъчни на настоящия шампион на България по планинско бягане на дълга дистанция Шабан Мустафа (ОСКЛА "Шампион - Сунгурларе") да се изкачи от град Самоков до първенеца на Рила планина връх Мусала в рамките на четвъртото издание на планинското бягане RILA RUN, четвърти етап от веригата състезания FIVE MOUNTAINS, организирани от Сдружение "Маратон".

Въпреки топлото и слънчево лятно време и изключително тежкото изкачване, особено в участъците от хотел Ястребец по писта "Ястребец 3" до връх Ястребец и от хижа Мусала през заслон Ледено езеро до връх Мусала (2925м.н.в.), Шабан Мустафа пробяга с лекота полумаратонската дистанция от 21 километра с денивелация 2000 метра до най-високия връх на Рила планина и на целия Балкански полуостров, оставяйки своите конкуренти далеч зад гърба си. Поредната забележителна демонстрация на 38-годишния свръхатлет, който само преди месец постигна супер престижното 4-о място на Световното първенство по планинско бягане в Швеицария.

За втора поредна година стартът на RILA RUN беше даден в началото на парка до стадион “Рилски спортист” в град Самоков (970м.н.в.) точно в 10:00ч. Общо 103-ма планински бегачи (90 мъже и 13 жени) започнаха едновременно своето изкачване към Мусала по алеята на парка, а към тях се присъединиха и няколкото десетки аматьори-лекоатлети, решили да участват в съпътстващото свободно 5-километрово бягане в паркови условия, организирано от 5kmRun.

По обед облаците отново взеха да настъпват и дори опитаха да обгърнат високите върхове, непозволявайки темпрературите да станат прекалено високи, но до прогнозираното преваляване така и не се стигна. Облаците донесоха приятно захлаждане за състезателите, които видимо прегряваха при тежкото изкачване към върха. За финала на последните бегачи и за награждаването обаче небето отново се разчисти, а слънцето донесе още розов загар за участниците и организаторите.

След старта от Самоков, в своето добре премерено темпо, Шабан Мустафа се откъсна от останалите бегачи още в първите по-равнинни километри, а с изкачването по-нагоре все повече увеличаваше преднината си. Така на подкрепителния пункт на връх Ястребец (при горната станция на кабинковия лифт) той вече водеше пред втория и третия в класирането с над 12 минути, а на финала разликата му с втория се оказа 15 минути и половина.

До хижа Мусала другите двама претенденти за подиума - Росен Лилов (Театър 199) и Димитър Михайлов, се движеха заедно рамо до рамо, но при атаката на върха в крайна сметка Михайлов надделя и спря хронометъра на 2 ч. 28.05 мин. Третото място остана за Лилов с време 2 ч. 31.34 мин., който стана първи във възрастова група мъже над 40 години.

За втора поредна година победителка при жените стана Мая Недялкова (Младост - Благоевград), чието достойно представяне наред с мъжете е задължително отново да се отбележи - с време 2:55.55 ч. тя е осма в общото класиране, подобрявайки миналогодишния си рекорд с 5 минути и 25 секунди (3:01.20 ч.). На подиума се качиха още Нина Енчева (3:25.10 ч.) и Ирена Таушанова (3:56.28 ч.).

При младежите първи е Иван Танчев (3:06.39 ч.), а при девойките Веселина Алинска (3:31.29 ч.). При ветераните над 45 г. Любомир Пенов (3:10.04 ч.), над 50 г. Пламен Давидов (3:06.41 ч.), над 55 г. Любен Кенанов (3:15.23 ч.), над 60 г. Николай Стоянов (4:52.43 ч.) и над 65 г. Александър Коцев (4:40.33 ч.). При ветеранките над 40 г. първа е Диана Димитрова (3:23.42 ч.), а над 55 г. Петя Недялкова (4:50.51 ч.).

По трасето до върха имаше общо 4 подкрепителни пункта, на които състезателите получаваха вода, изотонични напитки и подсилващи храни, осигурени от организаторите и от спонсорите Gatorade, Bellissima и GoOutdoor. До финала на връх Мусала достигнаха 98 от стартиралите общо 103-ма планински бегачи.