Венгер най-сетне успя да победи Моуриньо, Чех вече блести за Арсенал (видео и галерия)

Арсен Венгер постигна първа победа в съперничеството си с Жозе Моуриньо, след като Арсенал надделя с 1:0 над Челси в двубоя за Къмюнити Шийлд. Досега французинът не съумяваше да надхитри своя колега в 13 опита. Единственото попадение днес реализира Алекс Окслейд-Чембърлейн в 24-ата минута, а през второто полувреме Петер Чех се отличи с няколко много важни намеси срещу бившия си клуб, където прекара 11 сезона.

Досега двата лондонски съперника бяха се срещали веднъж в двубой за Къмюнити Шийлд. Това се случи през 2005-а година, когато Челси спечели с 2:1 след два гола на Дидие Дрогба.

Двамата мениджъри предприеха по една сериозна изненада в стартовите си състави. Жозе Моуриньо заложи на Лоик Реми на върха на атаката, докато Радамел Фалкао остана на скамейката за началото и се появи след почивката. Диего Коща остана извън групата заради проблеми в слабините, каквото обяснение даде Специалния.
Петер Чех очаквано започна на вратата на Арсенал, а Арсен Венгер заложи на Тио Уолкот като централен нападател. Оливие Жиру бе на пейката за началото. "Артилеристите" бяха без най-силния си футболист от миналия сезон - Алексис Санчес, който стартира доста по-късно своята подготовка заради участието си на Копа Америка.
Арсенал започна малко по-активно, но в първите 20-ина минути двата отбора така и не успяха да създадат голови възможности. В 24-ата минута Уолкот намери Окслейд-Чембърлейн отдясно. Английският национал финтира Аспиликуета и с много техничен удар с левия крак прати топката в горния далечен ъгъл на вратата на Куртоа. Това бе и първи гол за Арсенал срещу Челси от 506 минути насам.
Челси се активизира, след като вече изоставаше в резултата и на два пъти Рамиреш стреля неточно от добри позиции, като втората ситуация бе особено чистa, но бразилецът не успя да намери вратата с глава.
Малко преди почивката Оклейд-Чембърлейн проби опасно отдясно и центрира успоредно на голлинията, но Бранислав Иванович успя да изчисти непосредствено преди Монреал да засече.
В началото на втората част в игра за Челси се появи Радамел Фалкао, който замени Реми. Малко по-късно пък Оскар смени Рамиреш.
В 62-ата минута Азар пропусна страхотна възможност да изравни, след като бе изведен добре от Фабрегас, но стреля над вратата, притиснат от Косиелни. Малко след това пък Жиру, който замени Уолкот, също можеше да се разпише.
В 69-ата минута Чех се намеси решаващо за първи път днес, след като успя да избие много добре изпълнен пряк свободен удар от Оскар.
Двубоят се откри много в тези минути и Жиру направи още един пропуск.
Четири минути преди края Рамзи и Касорла пропиляха в рамките на секунди две чудесни възможности да сложат точка на спора с втори гол за Арсенал. В добавеното време Гибс бе изведен очи в очи с Куртоа, но стражът на Челси спаси. Така "топчиите" спечелиха за втори пореден сезон и общо за 14-и път в своята история Къмюнити Шийлд.

АРСЕНАЛ - ЧЕЛСИ 1:0

1:0 Окслейд-Чембърлейн (24')