Пеп не успя и от третия път - Байерн подари Суперкупата на Волфсбург (видео + галерия)

Волфсбург спечели Суперкупата на Германия за първи път в историята си. "Вълците" надделяха над шампиона Байерн (Мюнхен) след изпълнение на дузпи и попречиха на баварците да грабнат отличието за пети път и по този начин да се изравнят с Борусия Дортмунд). Байерн загуби финала за Суперкупата за трети пореден път под ръководството на Джосеп Гуардиола, като в предишните две години отстъпи на Борусия.

Байерн поведе с гол на Ариен Робен в 49-ата минута, но в последните секунди на редовното време резервата Никлас Бендтнер изравни след пас на Кевин де Бройне. Така се стигна до дузпи, при които "вълците" показаха по-здрави нерви и бяха точни и при петте си изпълнения, а фаталният пропуск за Байерн направи Чаби Алонсо.Волфсбург спечели Суперкупата на Германия

Новото звездно попълнение на Байерн Артуро Видал остана сред резервите. Мачът се игра на "Фолксваген Арена". Треньорът на баварците Джосеп Гуардиола заложи на доста офанзивни футболисти в лицето на Роберт Левандовски, Томас Мюлер, Дъглас Коща и Ариен Робен. Марио Гьотце правеше компания на Видал на пейката.

Изненадата в състава на Волфсбург бе свързана с Кевин де Бройне, който бе титуляр. Той лекуваше травма и се очакваше да не се възстанови. На върха на атаката застана ненаситният реализатор Бас Дост.Волфсбург спечели Суперкупата на Германия

Баварците стартираха със самочувствие и в първите минути действията се водеха изцяло в половината на Волфсбург. Най-активен беше Дъглас Коща, който си правеше каквото си поиска с десния бек на "вълците" Виейриня. При една от поредните атаки на Байерн Тиаго Алкантара не можа да засече топката с плонж, но тя отиде на крака на Жером Боатенг, който стреля в напречната греда.

Домакините отговориха с опасен шут на Виейриня, преминал над вратата. Постепенно Волфсбург се съвзе от първоначалното стъписване и на свой ред създаде няколко интересни положения. В 24-ата минута Джошуа Гилавоги скочи най-високо в наказателното поле след центриране от корнер на Рикардо Родригес, но стреля в аут. Последва и най-добрата възможност за Байерн до почивката. Левандовски напредна и комбинира с Дъглас Коща, който предпочете отново да търси поляка, вместо да шутира, и сгреши.Волфсбург спечели Суперкупата на Германия

В края на полувремето Волфсбург на два пъти беше близо до гола. Първо Бенатия отклони топката към собствената си вратата, но Нойер реагира и спаси, а в 42-ата минута германският национал излезе неразчетено и беше изпреварен от Де Бройне, но после белгиецът направи по-трудното и не уцели опразнената врата.

Байерн наложи високо темпо в началото на втората част и успя да поведе. Отново Дъглас Коща надигра Виейриня и центрира остро, Коен Кастеелс не съумя да улови топката и след рикошет в Левандовски тя попадна на крака на Робен, който откри резултата. Волфсбург спечели Суперкупата на Германия

Домакините имаха чудесен шанс да изравнят в 58-ата минута, когато Бас Дост се откъсна през центъра, но Нойер изби силния му удар. В ответната атака Робен подаде на Тиаго, но той не намери добре топката и пропусна.

Волфсбург не се предаде. Футболистите на Дитер Хекинг направиха всичко по силите си, за да изравнят и в 80-ата минута не бяха далеч от истината, но Нойер внимаваше и "закова" топката след удар на Виейриня. В края на двубоя байерн се стремеше да задържа топката и дори можеше да увеличи преднината си, но резервата Гьотце не се ориентира добре. Така се стигна до 89-ата минута, когато Де Бройне центрира перфектно към Бендтнер и датчанинът се разписа за 1:1.Волфсбург спечели Суперкупата на Германия

При дузпите пръв зад топката застана дебютиралият за Байерн Артуро Видал. Чилиецът беше точен, а след това Рикардо Родригес реализира първата дузпа за домакините. Последва пропуск на Чаби Алонсо, който стреля слабо и Кастеелс с крак изби. До края никой не сбърка, а победата на Волфсбург донесе авторът на изравнителния гол Бендтнер, който с мощен шут под гредата не остави шансове на Нойер.

ВОЛФСБУРГ - БАЙЕРН 1:1, 6:5 след дузпи