Левски и Литекс не се победиха в зрелищен сблъсък на "Герена" (видео+галерия)

Отборите на Левски и Литекс завършиха при резултат 2:2 в дербито от втория кръг на "А" група. Божидар Краев даде преднина на "сините" още в 5-ата минута. В 36-ата минута Данило Асприля вкара с мощен удар от 20-ина метра, но никой от съдиите не видя, че топката премина голлинията и попадението не бе зачетено. Все пак в 40-ата минута Рафаел Перез изравни. След почивката Арсенио Нунеш изведе гостите напред в 52-ата минута, а Роман Прохазка възстанови равенството с красив гол в 60-ата. В 71-ата минута Веселин Минев получи втори жълт картон и бе изгонен. Същото се случи и с Кристиян Малинов от гостите в 92-ата.

Интересен факт е, че в този мач и двата отбора бяха без треньорите си на резервните скамейки. Стойчо Стоев и Люпко Петрович получиха наказания след първия кръг и повериха ръководенето на срещата на помощниците си. Минев изведе "сините" с капитанската лента за първи път през сезона, след като пропусна заради наказание гостуването на Ботев (Пловдив). Мигел Бедоя също започна като титуляр, а Денис Махмудов отново водеше атаката, тъй като Атанас Курдов и Умар Диаби още нямат картотеки. "Оранжевите" пък заложиха на състава, победил с 2:0 Лудогорец преди седмица.

Срещата започна много лошо за гостите от Ловеч. В 5-ата минута Петрус Бумал допусна груба грешка при изнасянето на топката, Борислав Цонев я открадна и подаде на Краев. Първият удар на младока бе отразен, но при повторния опит той не сбърка и изведе тима си напред.

Левски - Литекс

В 10-ата минута Данило Асприля пробва удар отдалеч, но Боян Йоргачевич нямаше проблем и улови. В 18-ата сърбинът увисна след центриране от корнер, но Асприля с глава прати кълбото в аут.

В 32-ата минута Цонев стреля към вратата на гостите, но този път Винисиус Баривйера сигурно улови. Минута след това Пламен Гълъбов не действа съсредточено и позволи на Бедоя да излезе сам срещу Винисиус, но стреля в тялото му. Малко по-късно "сините" поискаха дузпа за игра с ръка на Гълъбов, но Таско Тасков прецени, че няма нарушение на правилата.

Гостите бързо успяха да се отърсят от нокдауна, в който бяха изпаднали и в 36-ата минута организираха контраатака, която завърши с мощен шут на Асприля. Кълбото срещна напречната греда и тупна с целия си обем зад голлинията, но никой от съдиите на терена не забеляза това и играта продължи. Това доведе до бурни протести от страна на "оранжевия" щаб, които не бяха уважени.

Малко след това Асприля пак бе изпуснат и излезе сам срещу Йоргачевич, но сърбинът спаси с крак. В 40-ата минута обаче и той нямаше какво да направи, след като отбраната пред него остана статична при подаване на Арсенио Нунеш към Перез и за последния остана лесната задача да вкара в опразнената врата.

Веднага след последния съдийски сигнал за първото полувреме част от футболистите на двата тима се сдърпаха, а резервата Аймен Белаид от Левски, както и Иван Горанов и Малинов от Литекс получиха жълти картони.

След почивката ловчанлии започнаха по-активно и хубав самостоятелен рейд на Арсенио завърши с мощен изстрел, топката тупна коварно пред Йоргачевич и се оплете в мрежата за 1:2.

Отговорът на столичани обаче не закъсня и в 60-ата минута отличен удар отдалеч на Прохазка не остави шанс на Винисиус за реакция и равенството отново бе възстановено.

В 71-ата минута капитанът Минев остави съотборниците си с човек по-малко заради нарушение в половината на съперника, за което бе декориран с втори жълт картон.

До края на мача двата тима заложиха на сигурността и не рискуваха в търсене на победата. Интересно бе, че от игра бяха извадени най-острите играчи на "оранжевите" Йонсен и Асприля. Малинов пък получи втори жълт картон в края на срещата и двата тима завършиха срещата с по десет човека. Все пак в последните секунди груба грешка на Мики Орачев позволи на ловешкия тим да създаде последната опасност в срещата, но положението бе пропиляно и дербито завърши без победител.