Баръмова и Колицова на 1/16-финал на СП по бадминтон за глухи в София

Големите ни надежди за медал Гергана Баръмова и Габриела Колицова се класираха за 1/16-финалите на световното първенство по бадминтон за глухи, което се провежда в столичната зала "Христо Ботев". Баръмова продължава убедителното си представяне в индивидуалната надпревара и след вчерашната победа с 2:0 гейма над японката Мика Йошида днес надигра още по-категорично Мелике Серин с 21:3 и 1:0 и отказване на туркинята. Срещата продължи едва 7 минути. Така Баръмова завърши на първо място в група Б и се класира за 1/16-финалите.

Там вече е и Габриела Колицова след двете си победи от сряда и първото място в група К. Теодор Жеков и Людмил Жеков пък минаха груповата фаза в мъжката схема. Жеков надигра руснака Артьом Парамонов с 21:11 и 21:19 и завърши на второ място в Група L. Людмил Гетов загуби с 3:21 и 12:12 от индиеца Рохит Бакер, но също си гарантира участие на 1/16-финалите като втори от Група F. От надпреварата отпадна Емрах Чаушев след четири поредни поражения. Днес младокът отстъпи с 10:21 и 12:21 от Хенг Бок Франсис Там от Малайзия.

Баръмова и Колицова имаха поводи за радост и в турнира на двойки. Гергана Баръмова и Силвия Бозева победиха с 21:17 и 21:11 Ян-Ру Шен и Вен-Цуан Ту от Китайско Тайпе. А след това надиграха в драматичен мач и рускините Олга Щайгер и Елена Тиурина с 21:17, 17:21 и 21:16, за да се класират на четвъртфиналите. Габриела Колицова и партньорката й Боряна Топчиева пък надиграха убедително с 21:8 и 21:8 туркините Кубра Ерол и Гизел Нур Уладаг. По-късно днес двете ще се изправят срещу рускините Ирма Галкина и Карина Хакимова, а последните срещи от групата са утре от 9,00 часа.

На смесени двойки Никола Тянков и Габриела Колицова също ще играят на 1/16-финалите след втори успех в група I. След като вчера българите надиграха Галип Кара и Мерве Гювенди от Турция, днес в много по-оспорван мач нашите победиха и индийците Рохит Бакер и Гурави Вамбуркар с 21:8, 12:21 и 21:16. Друга ни смесена двойка Людмил Гетов и Гергана Баръмова победи с 21:19 и 21:16 японците Какиуци Кохей и Мика Йошида и утре ще спори срещу представителите на Китайско Тайпе за първото място в групата.

На двойки мъже Людмил Гетов и Никола Тянков победиха с 21:10 и 21:13 украинците Серхий Дасченко и Роман Харчук и се класираха за осминафиналите. Другата ни двойка Емрах Чаушев и Митко Димитров отпадна от надпреварата след втора поредна загуба - този път със 7:21 и 3:21 от германците Тин Йенен и Оливер Вит.

Част от мачовете в залата изгледа една от най-добрата ни състезателка Петя Неделчева, а според специалистите нивото на участващите в зала "Христо Ботев" се доближава до това на елитните бадминтонисти.