Психоложка стяга биатлона с гласова терапия

Психоложка стяга биатлона с гласова терапия

Ценка Местанска е психолог. В този занаят е вече над 20 години. Завършва висше образование в Лондон през 1996 и придобива специалност лекар-хомеопат. Въпреки непрекъснатата си работа с хора, тя открива, че нещо й липсва. Това е утвърждаването на навика в психиката на човека. Затова тя завършва психоенергийна медицина в чужбина и защитава титлата си доктор по психология зад океана в Америка. Но тя не спира дотук. Преди 3 години се специализира в ТЕС (Техника за емоционална свобода), като споделя, че това е допринесло за по-успешното й справяне с негативните емоции. Като цяло нейната работа се състои в това да открие енергийния блокаж в нашето тяло, да го отстрани, като създаде изцяло нов навик у нас, а това по нейните думи ще ни направи по-здрави. От началото на тази година Ценка се присъединява към щаба на родните биатлонисти. В ролята си на психолог тя дава безценни съвети на нашите състезатели, като това моментално оказва благоприятен ефект върху тяхното представяне. През цялата си кариера тя е работила с редица елитни спортисти, като сред тях изпъкват имената на Томоюки Мацуда, Уши Дизел и Цветан Соколов.

- Как се стигна до предложението за работа с нашите биатлонисти?
- Като за начало искам да кажа, че съм изключително щастлива да работя с тях. Иначе всичко стана благодарение на Надежда Алексиева. Като бивша биатлонистка, тя много добре осъзнаваше каква е ролята на психолога в този спорт. На един от моите семинари тя се запозна с треньора на олимпийския отбор на Япония по спортна стрелба, който е българин. Той се похвали пред всички там, че от заниманията ми с неговите състезатели има огромна полза, като тя най-силно се усеща при японската спортна гордост Томоюки Мацуда. Малко по-късно получих и предложението от Екатерина Дафовска. Това беше едно изключително предизвикателство за мен. Искаха да подобря стрелбата на биатлонистите. Доста бързо успях да открия как да осигурявам емоционална свобода на състезателите и вие сами може да се убедите в това. Резултатите говорят сами за себе си. Често не се оценява работата с психиката. Един спортист трябва напълно да се абстрахира от всички страхове, вълнения и емоции, които съпътстват надпреварата. Трябва да има изграден навик за това, но за жалост повечето го нямат. Именно към неговото създаване е насочена моята работа. В момента аз им давам едно обучение на световно ниво, като целта е в крайна сметка те сами да намерят своя начин как се справят в напечените ситуации.

- Как успяхте толкова бързо да подобрите стрелбата им?
- Използвам т. нар. ПО - психологически обрат. Уча ги да не се страхуват, докато стрелят. Биатлонът е един уникално тежък спорт. Трябва да мислиш за 10 неща едновременно. Иска се страхотна концентрация. Сега приемам като голямо предизвикателство работата ми с младите биатлонисти, в чиито лица виждам бъдещи шампиони.

- Кои родни състезатели по биатлон най-често прибягват до услугите ви?
- Всички ме търсят. След като видяха живата материя, с която ще ги занимавам, тези деца откриха в моето лице един човек, който ще запълни празнотата, която беше в тях. Непрекъснато ми звънят и искат да се виждаме отново. Тези мои обучения им помогнаха не само да израснат като спортисти, а и като хора.

- От какви проблеми се оплакват, когато дойдат при вас?
- От чувство на страх и потиснат гняв, но аз вече се справям успешно с тях. Определено и обстановката в самия отбор се промени. Знаете, че всичките тези лагери, които продължават с месеци, водят до една апатия в отношенията. Но аз съумях да съживя техните връзки. Показах им какво означава отбор.

- Как протичат сесиите ви с тях?
- Те са кратки. Около 45-60 мин, в които ние изчистваме негативното. Страхът може да се излекува и за 5 минути, зависи докъде е достигнал. Все пак боравя главно с ТЕС. Често идват при мен и ми споделят, че се чувстват некомфортно, но дори и самите те не знаят конкретната причина. Скоро един от състезателите ми се оплакваше, че от страх за провал го болят бедрата. Веднага изчистихме тази болка и на следващите състезания се представяше прекрасно. Аз съм като следотърсач, най-прецизно разнищвам емоциите и нечистото, с което идват при мен.

- Какво по-точно представлява личният спортен код?
- Това е една формула, която правя. В България почти никой не се интересува от нея, но в Германия например тя е нещо съвсем обичайно. Та тази формула има 3 стъпки. Първо задействаме негативните емоции на спортиста, след това ги изчистваме и като за финал аз му осигурявам положително мислене. За да се получат нещата, трябва да се работи повече от 10 дни. През този период аз им пращам един аудиозапис, който съдържа моя глас в алфа ниво, придружен със специална музика като фон. Той се слуша всеки ден над 15 пъти, за да има ефект. Така аз отивам в подсъзнанието на спортиста, изтривам страховете и залагам новия навик. Всеки един код е уникален, защото спортистите са различни. Аз трябва да уловя конкретната индивидуалност и да я превърна във формула, върху която конкретният състезател ще работи в тези дни. Нашият мозък е като компютър и ние сме длъжни от време на време да го актуализираме.

- В момента не се намираме в активния ски сезон. Продължават ли да ви търсят биатлонистите, или си почивате?
- Не може да се каже, че си почивам. Аз искам да утвърдя тези навици у тях и колкото по-рано, толкова по-добре. В момента използвам една специална компютърна програма. Тя е американска и изисква доста време, за да се утвърди. Тя е за концентрация, памет, търпение. Общо взето - много е ефективна.

- Преди година Мирослав Кенанов сложи край на кариерата си с основанието, че е твърде разочарован от непостигнатите цели, които си е поставил, и вече не вижда смисъл да продължава. Ако се бяхте засекли в националния отбор, смятате ли, че можехте да му помогнете?
- Да, абсолютно. Именно затова накарах всички състезатели в началото на нашата съвместна работа да направят едно домашно. Те трябваше да ми кажат какво очакват и какво биха дали, за да го постигнат. В тези домашни те съвсем реално оцениха възможностите си. После предрекохме какво би станало след по-дълъг период от време. Накрая те станаха по-отговорни. Отговорността е да знаеш каква е целта и какви жертви ти си готов да дадеш за нея. Аз лично съжалявам, че не съм познавала това момче по-рано, но определено бих се справила с това разочарование на Кенанов.

- Малко след като се присъединихте към щаба на биатлонистите, избухна големият скандал между Краси Анев и Екатерина Дафовска. Обърна ли се някой за съвет или помощ от вас по време на размириците?
- Седях настрана, това са си изцяло лични неща и аз нямах пряко участие в тях. Кой какво е казал, кой какво е докладвал - бях абсолютно неутрална. Моята работа е да помагам на спортистите да се представят по-добре в състезанията.

- Вече е ясно, че сте обогатили много биатлонистите, но успяха ли и те да ви научат на нещо?
- Разбира се. Научиха ме да обичам още повече спорта. Е, аз винаги съм го обичала, но този пламък в техните очи ме зареди с още повече младост и ентусиазъм. Най-вече - те ми дадоха много любов. Понякога дори тренираме заедно.

- Разкажете ни за срещата ви с живата легенда на биатлона Оле Ейнар Бьорндален?
- Видяхме се на Световното първенство във Финландия. Говорехме си за психологическата подготовка в този спорт. Той работи основно с психолог. Около 3-4 месеца отделя само за занимания при такъв тип специалист. Споделих му за моите методи и той се впечатли. Увери ме, че в бъдеще пак ще се срещнем. От разговора с него за пореден път установих, че в България психологическата подготовка се подценява, докато в чужбина й се отделя сериозно внимание.

- Като за финал - как сте със ските?
- Обожавам да карам ски. Може да прозвучи нескромно, но съм много добра. Истински щастлива съм, че ме повикаха да работя именно с биатлонистите.

Снимка: "Стандарт"

"Стандарт"

Последвайте каналите ни в:

Още от Зимни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти