България остана на 4-то място отборно на световното по бадминтон за глухи

България завърши на 4-о място на Световното първенство по бадминтон за глухи в София в зала "Христо Ботев". В спора за бронзовите медали България загуби с 1:3 от Япония.

Мачовете започнаха отлично за българите след победа на Гергана Баръмова и Никола Тянков при смесените двойки срещу Аюми Охта и Мика Йошида. Баръмова/Тянков спечелиха първият гейм с 21:14. Във втория допуснаха загуба с 14:21, а в третия след отлична игра успяха да стигнат до успеха след 21:18. България поведе в серията за бронзовите медали с 1:0 победи, но в следващия мач единично мъже Теодор Жеков загуби от Кохей Какиуши с 8:21 и 19:21.

Резултатът в серията беше изравнен - 1:1 победи, като по регламент за определяне на победителя от двойката се играе до три победи. В мач номер 3 на двойки жени Габриела Колицова загуби от Киширо Шинара с 8:21, а във втория много драматично с 22:24.

След този двубой резултатът стана 2:1 победи в полза на Япония, като изключително решителен се оказа мач щ4 на двойки мъже между Людмил Гетов/Теодор Жеков и Кохей Какиуши и Томонари Йошида. Нашите отстъпиха в първия гейм с 12:21. Изравниха резултата след 21:19 във втория, а в третия класата на японските състезатели си каза думата и те го спечелиха с 21:13. За мач номер 5 нямаше смисъл да се провежда, след като японците вече водеха с 3:1 успеха.

Финалът по-късно днес ще противопостави Русия и Китайско Тайпе. След четвъртото място в отборното класиране погледите за успешно българско представяне от утре ще бъдат насочени към индивидуалната надпревара, където с големи шансове за медал от Световното първенство са Гергана Баръмова, Силвия Бозева, Габриела Колицова, Никола Тянков, Людмил Гетов и Теодор Жеков. Мачовете в зала "Христо Ботев" започват утре, вторник, от 10 сутринта. Финалите са в събота (25 юли).