››   Анкета

Има ли Байерн сили за успех в ШЛ със селекцията до момента?

›› Булевард

Диана Петкова: Ако не бях избрала плуването, щях да стана актриса

17-годишната Диана Петкова е един от големите родни таланти в плуването. Ако класацията на БФПС за определянето Топ 10 на българските плувци не се правеше по тертипа за най-силен резултат по точковата система на ФИНА, ...

В изключително драматичен и красив полуфинал Бразилия победи след дузпи Уругвай и се класира за финала на Копа Америка. Двата съперника се бориха мъжки през 90-те минути в Маракайбо и трябваше да изпълнят по 7 наказателни удара, за да определят първия финалист в 42-ата Копа. В редовното време мачът завърши 2:2 след по-добра игра на Уругвай. Головете за „кариоките” вкараха Майкон в 13-ата и Жулио Баптища в 41-ата минути. За тима на Оскар Табарес точни бяха Диего Форлан в 37-ата и Абреу в 70-ата. При дузпите Пабло Гарсия от „селесте” можеда да изпрати тима си на финал, но пропусна. След него Жилберто реализира за 5:4 и Лугано се превърна в грешник за отбора си, стреляйки в тялото на Дони.

На „Хосе Паченчо Ромеро” в Маракайбо „кариоките” започнаха по-силно и в 13-ата минута Майкон откри резултата, след като добави удар на Робиньо отбит от Карини. Само 3 минути по-късно на стадиона се получи токов удар, който изключи единия осветителен прожектор. След около 15 минути без футбол, съдията Оскар Руис реши да поднови мача, въпреки че пред вратата на Уругвай беше леко притъмнено. Това едва ли имаше значение, защото „урусите” изнесоха играта и започнаха да застрашават Дони почти с всяка атака, докато бразилците необяснимо се прибраха твърде назад в своето поле.

Така в 30-ата минута една рикоширала топка стигна до Форлан, той стреля мигновенно, но стражът на Рома отби в корнер. В 37-ата минута обаче резултатът бе изравнен. Най-добрият на терена Алваро Рекоба центрира от корнер, Дони боксира топката, но я прати право в краката на Диего Форлан и той разстреля мрежата. В 41-ата минута обаче при едно от редките преминавания на центъра от отбора на Дунга се стигна до фаул отдясно срещу Робиньо. Бразилците изпълниха заучено положение и след центриране на Майкон от непосредствена близост Жулио Баптища направи 2:1. До края чисто положение изпусна и Вагнер Лав.

Втората част започна с лек превес за „селесао”, но той трая не повече от 10 минути. След това Уругвай изцяло пое контрола на нещата и постепенно стягаше обръча около Дони, въпреки смяната на активния Рекоба на почивката поради контузия. В тези минути като истински лидер на своя тим се прояви Диего Форлан, който не спря да тича и да се бори за всяка топка на терена. В 70-ата минута нещата си дойдоха на мястото. Родригес проби отляво, центрира към точката на дузпата, където бе Диего Форлан. Нападателят на Атлетико (Мадрид) отклони топката с глава към голлинията на Дони и близо до дясната греда влезлият като резерва Абреу я вкара във вратата за 2:2. След гола Карлош Дунга реагира с двойна смяна, пускайки Диего и Фернандо на мястото на Жошуе и Баптища. Благодарение на това Бразилия поизравни играта, но до края гол така и не падна.

Според регламента на Копа Америка дойдоха дузпите. Първо изпълни Робиньо, който реализира хладнокръвно. След него за Уругвай зад топката застана Форлан, стреля в средата, но Дони отби с крак. Втората дузпа за Бразилия изпълни Жуан и, въпреки че Карини хвана ъгъла, не успя да  предотврати гола. Все пак и уругвайците вкараха след това, чрез Андрес Скоти, който пусна ниска топка покрай Дони. По идентичен начин вкара и Жилберто Силва за 3:1 при дузпите. След него Игнасио Гонсалес намали. Предпоследната дузпа за „селесао” би Алфонсо Алвеш и нацели дясната греда, давайки шанс на Уругвай да се върне в играта. Важната дузпа за „урусите” взе Кристиян Родригес и с левачката простреля Дони. Петият наказателен удар за „кариоките” взе Диего. Със силен удар в долния десен ъгъл даде преднина на Бразилия - 4:3. Нервите на следващия изпълнител - голмайсторът Абреау се оказаха здрави и в стил Планичка той не сгреши.

Първата от допълнителните дузпи изпълни Фернандо, но подобно на Алфонсо Алвеш стреля в дясната греда. С решителната дузпа за Уругвай, която можеше да бъде и победна се нагърби Пабло Гарсия. Защитникът обаче нацели лявата греда. 7-ата дузпа за Бразилия изпълни Жилберто и, въпреки че Карини хвана ъгъла топката мина голлинията. За Уругвай дойде ред на Лугано, той стреля в средата, но Дони не помръдна и спаси, с което изпрати „кариоките” на финала. Накрая се стигна до масов бой на терена.

УРУГВАЙ – БРАЗИЛИЯ 2:2 (6:7 след изпълнение на дузпи)

0:1 – Майкон (13)
1:1 – Форлан (37)
1:2 – Баптища (41)
2:2 – Абреу (70)