Франция шокира Бразилия с 3:1 на финалите в Рио (ВИДЕО)

Националният волейболен отбор на Франция продължава победния си ход в Световната лига. "Петлите" буквално шокираха домакините от Бразилия, след като ги обърнаха и надиграха с 3:1 (27:29, 25:21, 31:29, 25:19) в първия мач от Група "I" на финалния турнир, игран тази вечер пред близо 5000 зрители в зала "Мараканизьо" в Рио де Жанейро.

По този начин френският тим направи сериозна крачка към класиране за полуфиналите на финалната шестица. От друга страна волейболистите на "Селесао" ще имат решаващ мач срещу миналогодишните победители от САЩ. Срещата е утре (16 юли) отново от 20,05 часа българско време. Франция пък утре почива, а в петък (17 юли) играе срещу "янките".

Първият гейм на срещата започна с няколко грешки от сервис на французите и по-добра игра в защита на домакините, което позволи на "Селесао" да поведе с 8:5. Постепенно разликата нарасна до 13:7 след три поредни блокади, последната от която на Исак Сантош. Френският тим, обаче, не се предаде и благодарение на по-добрата си атака успя да изравни при 24:24. В крайна сметка Бразилия измъкна гейма с 29:27 след две страхотни блокади на капитана си Мурильо Ендрес. След равностойното начало на втората част момчетата на Бернардо Резенде дръпнаха с 8:6 след два блока на Лукаш Сааткамп. Постепенно Франция обърна резултата в своя полза при 15:13 след силна игра в атака на Антонен Рузие и Ървин Нгапет. Бразилците си върнаха преднината за момент, но все пак "петлите" успяха да изравнят на 1:1 гейма след 25:21, като разликата направиха отново Рузие и Нгапет.

Франция започна по-добре в третия гейм и поведе с 9:7 след атака и блокада на Ървин Нгапет. Подкрепяни бурно от феновете си Бразилия съумя да изравни едва при 18:18. Последваха много драматични минути на полето, в които двата тима на няколко пъти си разменяха водачеството в резултата. В крайна сметка "петлите" спечелиха измъчено гейма с 31:29. Волейболистите на Франция тръгнаха добре и в четвъртата част като поведоха с 10:7. Воденият от треньора Лоран Тили тим поддържаше без особени проблеми преднината си до крайното 25:19 и 3:1.

Най-полезен за французите стана Антонен Рузие с 25 точки (3 блока, 1 ас и 50% ефективност в атака), а Ървин Нгапет добави още 21 точки (2 блока, 3 аса, 52% ефективност в атака и 45% перфектно посрещане) за победата. За тима на Бразилия Рикардо Лукарели завърши с 21 точки.

БРАЗИЛИЯ - ФРАНЦИЯ 1:3 (29:27, 21:25, 29:31, 19:25)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Евандро Гера 15, Рикардо Лукарели 21, Мурильо Ендрес 5, Лукаш Сааткамп 14, Исак Сантош 9 - Серджо Сантош-либеро (Леандро Висото 3, Уилям Аржона, Луис Фелипе Фонтелеш)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 1, Антонен Рузие 25, Ървин Нгапет 21, Кевин Тили 8, Кевин Льо Ру 15, Никола Льо Гоф 8 - Женя Гребенников-либеро (Франк Лафит, Йоан Жомел, Мори Сидибе)
Старши-треньор: Лоран Тили.