България с драматично 3:2 над Хърватия в Гран При (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха с победа турнира в Група "М" от втората дивизия на световното Гран При, на който са домакини в Самоков. Момичетата на селекционера Драган Нешич обърнаха и надделяха над Хърватия с 3:2 (25:18, 23:25, 21:25, 25:22, 15:12) в първия си мач, игран тази вечер едва пред около 250 зрители в зала "Арена Самоков".
Стартирахме с трудна победа над Хърватия на Гран При
Утре (11 юли) българските "лъвици" ще играят от 16,40 часа срещу отбора на Чехия, който по-рано днес загуби от Пуерто Рико с 2:3 гейма. Хърватките пък ще излязат срещу пуерториканките в 14,10 часа.
Българките бяха изключително ефективни в началото на мача и бързо взеха първия гейм с 25:18, но във втората част заработи перфектната блокада на хърватките и те изравниха мача след 25:23. Хърватия успя да поведе с 2:1 след 25:21, но България изравни след труден четвърти гейм - 25:22, с което вкара мача в тайбрек. Десислава Николова даде аванс на българките при 3:2 в петия решителен гейм, а Ева Янева покачи преднината на две точки малко по-късно. Мира Тодорова направи разликата 8:5, а именно тази разлика от три точки беше запазена до края на мача за крайната победа на България - 15:12 и 3:2.
Най-полезна за българския тим стана капитанката Ева Янева с 19 точки (2 блока, 4 аса, 27% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане), а Мира Тодорова (5 блока!!!, 2 аса и 50% ефективност в атака) и Юлия Стоянова (1 ас и 40% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за победата. За хърватките Сена Ушич (1 блок, 34% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане) и Динка Кулич (5 блока!!!, 2 аса и 28% ефективност в атака) реализираха по 17 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:2 (25:18, 23:25, 21:25, 25:22, 15:12)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 4, Юлия Стоянова 15, Ева Янева 19, Гергана Димитрова 8, Габриела Коева 6, Мира Тодорова 15 - Жана Тодорова-либеро (Десислава Николова 6, Милена Димова 1, Кристина Гунчева, Силвана Чаушева)
Старши-треньор: Драган Нешич
ХЪРВАТИЯ: Ведрана Якшетич 6, Динка Кулич 17, Сена Ушич 17, Николина Йелич 12, Тамара Сушич 11, Ива Джуришич 9 - Лучия Млинар-либеро (Мария Ушич)
Старши-треньор: Анджело Верчези.

Снимки: FIVB.ORG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:2 - ТУК!!!