Гаске спечели гладиаторската битка с Вавринка, ред е на Джокович

Титаничен петсетов маратон си спретнаха Стан Вавринка (Швейцария) и Ришар Гаске (Франция) в мач от 1/4-финалната фаза на Откритото първенство на Великобритания. В крайна сметка поставеният под номер 21 в основната схема французин надделя с 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 11:9 след близо 3 часа и половина игра и така си заслужи 1/2-финал в Лондон срещу защитаващия трофея си Новак Джокович (Сърбия). Това ще бъде второ участие за Гаске на 1/2-финалите на "Уимбълдън". Предишното бе през 2007 година, когато загуби в три сета срещу Роджър Федерер (Швейцария). Това е и общо трето попадане на 29-годишния французин сред най-добрите четирима в надпревара от Големия шлем. Той прави това и на US Open през 2013-а, когато на 1/2-финала е спрян от Рафаел Надал (Испания).

Без съмнение дуелът между Гаске и шампиона от "Ролан Гарос" Вавринка бе един от най-качествените в турнира до момента. Двамата се раздадоха на максимум и до последно не бе ясно кой ще бъде крайният победител. Само един пробив реши съдбата на откриващия сет. Гаске проби сервиса на опонента си за 4:3 и малко по-късно след 32 минути игра поведе в сетовете - 6:4. Във втората част имаше повече интрига. Французинът се радваше на аванс от 3:0, но не успя да го задържи. Вавринка изравни, след което направи решаващ пробив за 6:4 след двойни грешки на противника си. В третата част поставеният под номер 4 в схемата швейцарец осъществи нов брейк за 3:1 и това му бе достатъчно, за да поведе в сетовете. Непримиримият дух на Гаске обаче си каза думата. Френският представител, който отстрани първата ни ракета Григор Димитров в третия кръг, бе улеснен от двойна грешка на Вавринка в десетия гейм и така измъкна сета с 6:4. Нещо повече - той доведе срещата до пълния й формат от пет части.

Голямата драма бе запазена за петия сет. В него швейцарецът, който е шампион от Откритото първенство на Австралия през 2014 г., пропусна ранен брейкпойнт. След това самият Вавринка прояви небрежност при подаването си и изостана с пробив за 3:5. Сервирайки за победата, Гаске също се пропука - 4:5, след което равенството бе възобновено (5:5). Напрежението растеше с всяка следваща минута, а двамата тенисисти демонстрираха стабилност в сервис-геймовете си. До точка за пробив така и не се стигаше… или поне до 9:9. В 19-ия гейм швейцарецът се добра до брейкпойнт, но го пропиля. Гаске взе сервиса си, а след това поведе с 40:0 при подаване на опонента си. Вавринка отрази два мачбола, но при третия рухна и след непредизвикана грешка подари победата на французина.

Това бе трети двубой между двамата състезатели и втори успех за Ришар Гаске. Френският тенисист се отчете с 6 аса в мача, както и с 4 двойни грешки. 30-годишният Вавринка пък записа цели 22 директни точки от сервис и само една двойна грешка. Швейцарецът имаше завидно предимство и по отношение на печелившите удари - 73 срещу 46. Вавринка обаче направи два пъти повече непредизвикани грешки от Гаске - 48.