България с първа победа в Гран При след драматично 3:2 над Пуерто Рико (ВИДЕО)

Волейболистките от националния отбор на България записаха първа победа във втора дивизия на световното Гран При през тази година. Воденият от Атанас Лазаров тим надделя драматично над домакините от Пуерто Рико с 3:2 (25:19, 27:25, 20:25, 18:25, 16:14) в последния мач от турнира в Група "К", игран тази нощ пред около 3000 зрители в зала "Гийермо Ангуло Колизеум" в Каролина.

Така българките завършиха на трето място в групата с 1 победа, 2 загуби и 3 точки. Победител стана отборът на Пуерто Рико с 2 победи, 1 загуба и 7 точки, следван от Полша също с 2 победи, 1 загуби, но с актив от 6 точки. На последното място в Група "К" остана Канада с 1 победа, 2 загуби и 2 точки. В общото временно класиране на втора дивизия на Лигата България е на 5-то място, а лидер е Холандия с 3 победи от 3 мача и 9 точки. За финалната четворка в Полша освен домакините от "Дружина полска" се класират и първите три тима в общото крайно класиране. Този уикенд България ще бъде домакин на мачовете от турнира в Група "М", където ще играе последователно с Хърватия, Чехия и отново Пуерто Рико. Срещите са от петък до неделя (10-12 юли) в зала "Арена Самоков".

Българските момичета започнаха силно в срещата и взеха спокойно първия гейм с 25:19. Пуерториканките се бориха във втората част и играха точка за точка, но в крайна сметка "лъвиците" я измъкнаха трудно след 27:25. Домакините, обаче, не се предадоха и спечелиха следващите два гейма съответно с 25:20 и 25:18, за да вкарат мача в тайбрек. В петия решаващ гейм Пуерто Рико поведе с 12:10, но българките успяха да обърнат до 15:14 в своя полза. България затвори тайбрека с 16:14 още при първия си мачбол, с което спечели и мача с 3:2.

Най-полезна за българския тим стана отново капитанката Ева Янева с 22 точки (3 блока, 34% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане), а Юлия Стоянова добави още 20 точки (3 блока и 40% ефективност в атака) за победата. За пуерториканките над всички бе Карина Окасио с 26 точки (4 блока, 1 ас и 41% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха.

ПУЕРТО РИКО - БЪЛГАРИЯ 2:3 (19:25, 25:27, 25:20, 25:18, 14:16)
ПУЕРТО РИКО: Вилмари Мохика 2, Стефани Енрайт 22, Аурея Крус 20, Карина Окасио 26, Шейла Окасио 5, Линда Моралес 5 - Дебора Сийлхамър-либеро (Наталия Валентин 6, Александра Окендо 4, Мари Пилар)
Старши-треньор: Хосе Миелес
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Юлия Стоянова 20, Ева Янева 22, Гергана Димитрова 12, Мира Тодорова 11, Габриела Коева 11 - Жана Тодорова-либеро (Силвана Чаушева, Симона Димитрова)
Старши-треньор: Атанас Лазаров.