Полша на крачка от финалите след 3:1 над Иран в Техеран (ВИДЕО)

Световният волейболен шампион Полша е само на крачка от класиране за финалите на Световната лига в Рио де Жанейро, след като записа 7-а победа в тазгодишното издание на най-престижния турнир. Волейболистите на "Дружина полска" обърна и надделя като гости Иран с 3:1 (23:25, 25:20, 25:20, 25:19) във втория мач между двата тима от 5-ия кръг в Група "В" на първата дивизия, игран снощи пред около 12 000 зрители в залата на спортния комплекс "Азади" в Техеран.

Така поляците са на второ място във временното класиране на групата със 7 победи, 3 победи и 20 точки. Световните шампиони от Пол се нуждаят само от един успех при домакинството на лидерите от САЩ в последния кръг, за да си подпечатат класирането за финалната шестица в Бразилия. От друга страна Иран остана на 3-то място в Група "В" с 5 победи, 5 загуби и 15 точки, като имат минимални шансове за класиране на финалите. "Персите" трябва да бият два пъти чисто у дома олимпийския шампион Русия, който е на последнито 4-о място, и в същото време Полша да загуби и двата си мача срещу САЩ.

Двата тима започнаха напълно равностойно в първия гейм, като никой не успя да вземе предимство. Равенството се запази до 5:5, 10:10 и 13:13. В крайна сметка домакините от Иран успяха да го измъкнат с минималното 25:23 след добри изяви в края на Мир Саейд Маруфлакрани и Фархад Гаеми. Поляците реагираха веднага и в началото на втората част поведоха с 6:4 и 10:8. Момчетата на Стефан Антига продължиха да контролират играта до 16:13, след което без особени проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:20 и изравниха на 1:1. "Персите" дръпнаха в третия гейм, но световните шампиони постепенно обърнаха резултата до 14:11, което накара сръбският треньор на Иран Слободан Ковач да вземе тайм-аут. Въпреки това, Полша спечели гейма отново с 25:20. Полските волейболисти продължиха със силната си игра и в четвъртата част, като я спечелиха спокойно с 25:19, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за "Дружина полска" стана Якуб Яруш, който отново игра на мястото на Бартош Курек, с 22 точки (2 блока, 1 ас и 59% ефективност в атака), а Матеуш Мика добави още 14 точки (1 блок, 46% ефективност в атака и 34% перфектно посрещане) за победата. За иранците Шахрам Махмуди завърши със скромните 12 точки.

ИРАН - ПОЛША 1:3 (25:23, 20:25, 20:25, 19:25)
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 3, Шахрам Махмуди 12, Милад Ебадипур 9, Моджтаба Мирзаджанпур 10, Сейед Мохамад Мусави 9, Адел Голами 6 - Махди Маранди-либеро (Фархад Гаеми 4, Хамзех Зарини, Амир Гафур 5, Мехди Махдави 1, Мохамад Хасан Сенобар, Абдулреза Ализадех-либеро)
Старши-треньор: Слободан Ковач
ПОЛША: Гжегож Ломач, Якуб Ярош 22, Михал Кубяк 11, Матеуш Мика 14, Матеуш Биениек 11, Пьотър Новаковски 5 - Павел Заторски-либеро (Рафал Бушек, Марчин Мозджонек, Анджей Врона, Фабиан Джизга)
Старши-треньор: Стефан Антига.