България остана със среброто в Баку (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Волейболистите от националния отбор на България останаха със сребърните медали на първите в историята Европейски игри в Баку. Воденият от треньора Николай Желязков тим отстъпи на Германия с 1:3 (16:25, 17:25, 31:29, 21:25) в големия финал на мъжкия волейболен турнир на Игрите, игран днес по обед пред около 3500 зрители в Кристалната зала в азербайджанската столица. Финалът бе изгледан на живо от двама президенти на България - настоящият Росен Плевнелиев и бившият Петър Стоянов.

Така България не успя да спечели историческо първо злато в мъжкия волейбол от голям форум. Това е първо сребърно отличие за България при мъжете от голямо състезание от Олимпиадата в Москва 1980 насам и общо 4-то в историята. Това също така е 4-ти сребърен медал на България и общо 10-то отличие от Игрите в Баку. Германия пък спечели историческата първа титла от Европейските игри и общо 16-то злато в Баку. По-рано днес Русия спечели бронзовите медали, след като надигра Полша с 3:1 (26:24, 23:25, 25:23, 25:23) в срещата за 3/4-о място.

Първият гейм на финала между България и Германия започна по-добре за германците, които поведоха с 2:0 след отлична блокада и контра на Кристиян Фром. Последваха пусната топка на разпределителя Георги Братоев и силен ас на Николай Николов и 2:2. Бундестимът отново дръпна при 5:3 след блок-аут на Фром и контра през центъра на Маркус Бьоме. Разликата леко нарасна при 7:4 след ас на Бьоме. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за Германия след успешна атака на капитана им Йохен Шьоопс. Последва контраатака-пайп на Фром - 9:5 и тайм-аут за Ники Желязков. Въпреки това, преднината на Германия стана 12:7 след атака в аут на Жани Желязков, а след това 14:8 след аут на Ники Николов. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:9 за германския тим след поредна атака в аут, този път на българския капитан Тодор Алексиев. Независимо от усилията на "трикольорите", разликата нарасна до 20:12 след технично отиграване на Денис Калиберда и блокада на Михаел Андрей. В крайна сметка Германия взе гейма с убедителното 25:16 след контра блок-аут на Фром.

В началото на втората част Германия отново дръпна с 2:0 след атака през центъра на Маркус Бьоме и грешка на Валентин Братоев. Последваха успешна атака на Вальо Братоев и отличен блок на Жани Желязков и 2:2. Германците поведоха отново при 6:3 след грешка от сервис на Желязков, ас на Бьоме и блокада на Денис Калиберда. България върна две точки за 6:7 след грешката при мрежата на Михаел Андрей и контра блок-аут на Желязков. Все пак техническото прекъсване дойде при 8:6 за Бундестима след мощна атака блок-аут от втора линия на Кристиян Фром. Последваха контра на Йохен Шьоопс и отлична блокада на Фром - 10:6 и тайм-аут за Ники Желязков. Въпреки опитите на българите да стигнат до равенство, Германия продължи да води до 13:9 след контра през центъра на Бьоме. До втората техническа пауза резултатът стана 16:11 след блок-аут от втора линия на Фром. Преднината на германците стана 18:12 след ас на разпределителя Лукаш Кампа. България леко намали изоставането си до 15:19 след атака на Желязков и контра на Тодор Алексиев. Момчетата на Витал Хейнен си върнаха преднината при 22:16 след блок-аут на Фром и грешка на Желязков, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:17 след сервис в аут на Желязков.

За началото на третия гейм Ники Желязков пусна в игра Велизар Чернокожев на мястото на Жани Желязков. Самата част стартира равностойно до 4:4, след което Германия за пореден път поведе с 6:4 след отличен блок на Маркус Бьоме и силен ас на Кристиян Фром. Въпреки тайм-аута за българския селекционер, последва страхотен блок на Денис Калиберда и 7:4. Техническата пауза дойде отново при 8:5 за Бундестима след мощна атака на Калиберда. Постепенно България успя да изравни при 9:9 след атака на Ники Николов последвана от контра и ас на Чернокожев. Бундестима си върна преднината при 12:10 след грешки на Вальо Братоев от сервис и на Тодор Алексиев в атака. Играта продължи точка за точка до 16:14 за Германия след грешка от сервис на Светослав Гоцев. "Трикольорите" стигнаха до равенство при 18:18 след бърза атака през центъра и силен ас на Ники Николов. Прекъсването, което взе Витал Хейнен, даде ефект и германците си върнаха преднината веднага при 20:18 след блок-аут на Фром и силен ас на капитана Йохен Шьоопс. Българите изравниха отново при 21:21 след сервис в аут на Фром и страхотна блокада на Чернокожев и дори поведоха с 22:21 след блок на Слави Гоцев. Последваха атака на Бьоме и контра на Калиберда и 23:22 за Бундестима. Играта продължиха точка за точка до 29:29, като и двата тима продължиха да се борят за всяка топка, но в крайна сметка България измъкна гейма с 31:29 след две отлични блокади на Слави Гоцев.

Четвъртата част тръгна по-добре за България, която поведе с 2:0 след атака и контра на Тодор Алексиев. Последваха грешка на Вальо Братоев и контра блок-аут на Йохен Шьоопс и 2:2. Германците дори дръпнаха с 4:2 след грешки в атака на Алексиев и Вальо Братоев. Българите стигнаха до 6:6 след успешна атака на Велизар Чернокожев и аут на Кристиян Фром. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 8:7 след технично отиграване на Вальо Братоев. Последваха атака през центъра на Тим Бросхог и аут на Вальо Братоев и 9:8 за Бундестима. Разликата постепенно нарасна до 13:10 след поредна успешна атака на Фром и контра блок-аут на Шьоопс. Въпреки тайм-аута за Ники Желязков, играта продължи точка за точка до 15:12, след което последва блокада на Денис Калиберда и 16:12. Преднината на Бундестима набъбна до 18:13 след отлична блокада на Бросхог. За пореден път играта продължи точка за точка до 20:15, след което последва неразбирателство в българския състав и 21:15. България намали до 21:17 след две силни атаки на завърналия се в игра Жани Желязков, а след това до 23:20 след нова атака на Желязков и грешка на Маркус Бьоме. Германия спокойно спечели гейма с 25:21 след атака-пайп на Денис Калиберда, а с това мача с 3:1 и златото от първите в историята Европейски игри.

Най-резултатен за българския тим стана Николай Николов с 13 точки (1 блок, 2 аса и 67% ефективност в атака), а Светослав Гоцев (7 блока!!! и 56% ефективност в атака) и Валентин Братоев (46% ефективност в атака, 39% позитивно и 21% перфектно посрещане) добавиха по 12 точки, но и това не помогна за успеха. За Бундестима над всички бе Кристиян Фром с 21 точки (2 блока, 1 ас, 62% ефективност в атака, 14% позитивно и 14% перфектно посрещане), а Йохен Шьоопс заби още 16 точки (1 блок, 1 ас и 48% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 (16:25, 17:25, 31:29, 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 2, Жани Желязков 8, Тодор Алексиев 11, Валентин Братоев 12, Николай Николов 13, Светослав Гоцев 12 - Мартин Божилов-либеро (Велизар Чернокожев 7, Добромир Димитров, Розалин Пенчев, Бранимир Грозданов, Петър Каракашев-либеро)
Старши-треньор: Николай Желязков
ГЕРМАНИЯ: Лукаш Кампа 1, Йохен Шьоопс 16, Кристиян Фром 21, Денис Калиберда 9, Маркус Бьоме 14, Михаел Андрей 5 - Фердинанд Тиле-либеро (Ян Цимерман, Фалко Щайнке, Себастиян Кюнер, Тим Бросхог 2)
Старши-треньор: Витал Хейнен.

Снимки: Getty Images/Guliver и cev.eventolive.it

ГАЛЕРИЯ от финала БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 - ТУК!!!

ГАЛЕРИЯ от награждаването в Баку - ТУК!!!