България удари Куба с 3:0 във Варна (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България записа 6-та победа в Световната лига. Момчетата на селекционера Пламен Константинов надиграха категорично вкъщи Куба с 3:0 (25:23, 25:16, 26:24) в първия мач помежду им от 5-ия кръг в Група "С" на втората дивизия на турнира, игран тази вечер пред близо 5000 зрители в реконструрираната зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта във Варна.
Категорична победа над Куба във Варна
На трибуните бяха министърът на младежта и спорта Красен Кралев, кметът на Варна Иван Портних, както и почти цялото ръковдство на БФВ. Втората среща между двата тима е утре (28 юни) отново от 20,45 часа в Морската ни столица.
Първият гейм на срещата започна по-добре за "трикольорите", които поведоха с 4:2 след мощна атака на завърналия се в отбора капитан Владимир Николов и контра блок-аут на Николай Пенчев. Постепенно кубинците стигнаха до равенство при 6:6 и дори поведоха със 7:6 след грешки на Владо Николов и Ники Пенчев. Техническата пауза пък дойде при 8:7 за Куба след блок-аут на капитана Роландо Сепеда. Двата тима продължиха равностойно до 15:14, като междувременно си направиха по един минипробива, след което последва неразбирателство в българския тим и 16:14. Последвата бърза атака през центъра и единична блокада на Теодор Тодоров и грешка на Куба и 17:16 за България. Разликата стана 19:17 след нов блок на Тодоров. Кубинските волейболисти стигнаха до 19:19 след сервис в аут на Ники Пенчев и грешка в атака на Тодор Скримов. "Лъвовете" веднага си върнаха предимството при 22:19 след сервис в аут на гостите, контра блок-аут на Скримов и ас на влезлия като резерва Мирослав Градинаров. В крайна сметка България взе гейма с минималното 25:23 след атака-пайп на Ники Пенчев и поведоха с 1:0.
Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Куба поведе с 6:4 след две атаки в аут на Тодор Скримов и Владо Николов. Последва успешна атака на Владо Николов и аут на Роландо Сепеда. Все пак, техническата пауза дойде при 8:7 след атака-пайп на Скримов и контра блок-аут на Ники Пенчев. Последваха контра от втора линия на Владо Николов и аут на Хавиер Хименес - 10:7 и тайм-аут за кубинския наставник Родолфо Санчес. Резултатът стана 11:7 след технично пускане на Ники Пенчев. Въпреки усилията на кубинците, България запази преднината си до 14:10 и дори я увеличи на 16:10 след нова отлична блокада на Теодор Тодоров. Двата тима продължиха равностойно до 20:14 след пусната топка на разпределителя Андрей Жеков. В крайна сметка България затвори гейма с убедителното 25:16 след атака в аут на Марио Ривера от кубинците и поведоха с 2:0.
В началото на третия гейм Куба бързо поведе с 3:0 след блокада на Дариел Албо и атака в аут на Владо Николов, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за кубинците след грешка от сервис на Владо Николов. Последваха блок-аут на Тодор Скримов и мощна контра от втора линия на Владо Николов и 8:6. Постепенно България успя да изравни при 11:11 след нова силна атака на Владо Николов и контра през центъра на Теодор Тодоров и дори дръпна с 13:12 след аут на Марио Ривера от гостите. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за "трикольорите" след отлична блокада на Виктор Йосифов. Последва ново равенство при 16:16 след поредна грешка на Владо Николов. Равенството се запази до 19:19, след което Куба поведе с 21:19 след атака на Роландо Сепеда и успешна блокада на разпределителя Рикардо Калво. Българите съумяха да стигнат до 22:22 след силен ас на Миро Градинаров, който отново влезе като резерва на начален удар. Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, след което България измъкна гейма с 26:24 след силна атака-пайп на Скримов и аут на Сепеда.
Най-полезни за българския тим станаха капитанът Владимир Николов (52% ефективност в атака) и Тодор Скримов (52% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) съответно с 13 и 12 точки за победата. За кубинците Роландо Сепеда завърши със скромните 7 точки.
БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:0 (25:23, 25:16, 26:24)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1, Владимир Николов 13, Николай Пенчев 9, Тодор Скримов 12, Теодор Тодоров 11, Виктор Йосифов 6 - Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 2, Станислав Петков)
Старши-треньор: Пламен Константинов
КУБА: Рикардо Калво 3, Роландо Сепеда 7, Хавиер Хименес 4, Марио Ривера 5, Дариел Албо 6, Ливан Осория 5 - Йондер Гарсия-либеро (Адриан Гойде, Йосвани Гонсалес 1, Мигел Гутиерес)
Старши-треньор: Родолфо Санчес.

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:0 - ТУК!!!