Сърбия измести Италия в Група "А" на Световната лига (ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на Сърбия излязоха на второ място във временното класиране в Група "А" в първата дивизия на Световната лига. Воденият от Никола Гърбич тим се наложи у дома над Италия с 3:1 (25:23, 25:20, 25:27, 25:21) в първата среща помежду им от 5-ия кръг в групата, игран късно снощи пред над 7000 зрители в зала "Войводина" в Нови Сад.

Така "плавите" се изравниха по брой победи и загуби с Италия, като и двата тима имат по 5 победи и 4 загуби. Сърбите, обаче, имат 17 точки в актива си и по този показател водят с 4 на "Скуадра адзура" за второто място в групата. Вторият мач между двата отбора е утре (28 юни) отново 21,00 часа българско време, но в столицата Белград.

Домакините започнаха добре и сравнително лесно взеха първите два гейма след 25:23 и 25:20. "Адзурите" измъкнаха трудно третата част с 27:25 благодарение на играта на Джулио Саби, Филипо Ланца и Иван Зайцев, но радостта им бе кратка. Сърбия спечели четвъртия гейм с 25:21 след силна игра на Никола Ковачевич и звездата Александър Атанасийевич, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за сръбския тим станаха Неманя Петрич (1 блок, 1 ас и 58% ефективност в атака) и Александър Атанасийевич (1 блок и 50% ефективност в атака) с по 16 точки за победата. За италианците Джулио Саби, който игра цял мач като диагонал, реализира 21 точки (2 блока, 4 аса и 42% ефективност в атака), Филипо Ланца добави още 19 точки (2 аса, 53% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

СЪРБИЯ - ИТАЛИЯ 3:1 (25:23, 25:20, 25:27, 25:21)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 2, Александър Атанасийевич 16, Неманя Петрич 16, Марко Ивович 4, Марко Подрасчанин 9, Сречко Лисинац 14 - Никола Росич-либеро (Урош Ковачевич 4, Иван Костич, Саша Старович, Никола Ковачевич 4)
Старши-треньор: Никола Гърбич
ИТАЛИЯ: Драган Травица 2, Джулио Саби 21, Филипо Ланца 19, Иван Зайцев 13, Емануеле Бирарели 5, Симоне Анцани 1 - Масимо Колачи-либеро (Олег Антонов 1, Андреа Джови, Стефано Менгоци 4)
Старши-треньор: Мауро Беруто.