Голяма България! На финал сме!

Националният отбор на България по волейбол се класира за финала на Европейските игри в Баку. Нашите момчета се справиха драматично, но заслужено с Полша с 3:2 гейма на полуфинала (25:14; 19:25; 25:22; 23:25; 15:13). В спора за титлата момчетата на Николай Желязков ще играе срещу победителя от втория полуфинал между Русия и Германия. Интересното е, че на игрите в Баку родните волейболисти вече срещнаха евентуалните си съперници за златото. Това стана в груповата фаза, когато отстъпихме с 0:3 пред германците и победихме с 3:1 руснаците. Финалът е в неделя, 28 юни, от 11 часа.

България - Полша 3:2

Най-резултатен за България бе диагоналът Жани Желязков с 21 точки (1 блок, 1 ас и 59% в атака), капитанът Тодор Алексиев добави 19 (2 блока, 55% в атака, 63% позитивно и 53% перфектно посрещане), а Валентин Братоев добави 17 (2 аса, 2 блока, 65% в атака, 57% позитивно и 43% перфектно посрещане. Българите стартираха в състав Валентин Братоев, Георги Братоев, Жани Желязков, Николай Николов, Светослав Гоцев, Мартин Божилов и капитанът Тодор Алексиев.
България започна много силно мача и в първия гейм нашият отбор не остави никакви шансове на съперника и го победи с категоричното 25:14. Във втория гейм поляците взеха инициативата и изравниха след 19:25. В третия гейм нашите отново действаха по-концентрирано и стигнаха до успеха с 25:22. В четвъртия гейм двата тима действаха точка за точка, но постепенно поляците взеха аванс, за да имат комфортна преднина от 16:12 след второто техническо прекъсване, което в крайна сметка донесе успех за съперника с 25:23. В тайбрека обаче България показа страхотен характер и стигна до крайната победа с 15:13. В средата на гейма Полша успя да вземе преднина с 6:5, но с много силна игра нашите стигнаха до големия успех.