Полша запъти Русия към втората дивизия на Световната лига (ВИДЕО)

Олимпийският волейболен шампион Русия може изненадващо да отпадне от първата дивизия на Световната лига, след като допусна 8-а поредна загуба. Волейболистите на "Сборная" отстъпиха драматично у дома на световния първенец Полша с 2:3 (25:19, 21:25, 24:26, 25:20, 14:16) във втората среща помежду им от 4-ия кръг в Група "В", играна снощи пред над 4000 зрители в Казан.

По този начин руснаците продължават да са на последното 4-о място във временното класиране без победа до момента и само две спечелени точки. Така има огромна опасност Русия, която предпочете да съсредоточи силите си за Световната купа в Япония, където ще се раздават олимпийски визи, и за Европейското първенство в Италия и България, да изпадне от елитната дивизия на най-престижния волейболен турнир. От друга страна световните шампиони от "Дружина полска" са на второ място в класирането с 16 точки след 6 победи и 2 загуби и са все по-близко до класиране за финалите в Лигата в Бразилия. Следващият уикенд Полша гостува на Иран, а Русия е домакин на лидера в класирането и настоящ победител в Лигата САЩ.

Домакините от Русия започнаха с пълна решителност в първия гейм и успяха да поведат с 8:6. От друга страна поляците се опитваха да намерят ритъма си на игра, но силните атаки на "Сборная" им пречеха. В крайна сметка руснаците спечелиха с убедителното 25:19 и поведоха с 1:0. Световните шампиони тръгнаха силно във втората част и благодарение на мощните атаки на Матеуш Мика и Матеуш Биениек дръпнаха с 13:10. Волейболистите на "Дружина полска" запазиха преднината си и изравниха на 1:1 след 25:21. Руснаците стартираха добре в третия гейм и поведоха с 5:1. Постепенно, обаче, Полша успя да изравни при 12:12 благодарение на по-добрите си контраатаки. Двата тима продължиха равностойно до 23:22 за гостите, когато Русия сбърка сервис за 24:22. Руските волейболисти спасиха двата геймбола, но в крайна сметка Полша измъкна гейма след 26:24.

За пореден път "Сборная" демонстрира, че са решени да запишат първата си победа в тазгодишната Световна лига и постепенно успяха да поведат в четвъртата част с 22:18 след серия от силни сервиси на Сергей Савин. Русия спечели без проблеми гейма с 25:20 и вкара мача в тайбрека. В началото на петия решителен гейм Русия поддържаше аванс само от една точка, след което поляците обърнаха на 12:11 в своя полза след атака на Пьотър Новаковски. Все пак, руснаците стигнаха до мачбол при 14:13. Полша, обаче, го спаси, след което спечели и тайбрека с 16:14 и мача с 3:2.

Над всички за полския тим отново бе Бартош Курек със 23 точки (4 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака), а Матеуш Мика заби още 19 точки (1 ас, 55% ефективност в атака и 3% перфектно посрещане) за победата. За руснаците Павел Мороз реализира 24 точки (1 ас и 61% ефективност в атака), а Сергей Савин добави 19 точки (1 ас, 51% ефективност в атака и 4% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

РУСИЯ - ПОЛША 2:3 (25:19, 21:25, 24:26, 25:20, 14:16)
РУСИЯ: Сергей Антипкин 2, Павел Мороз 24, Евгений Сивожелез 9, Сергей Савин 19, Артьом Волвич 4, Андрей Ащев 12 - Алексей Вербов-либеро (Максим Михайлов, Алексей Спиридонов 1, Артьом Смоляр, Игор Колодинский, Дмитрий Илиних 5, Алексей Обмочаев-либеро)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ПОЛША: Гжегож Ломач 2, Бартош Курек 23, Михал Кубяк 13, Матеуш Мика 19, Пьотър Новаковски 9, Матеуш Биениек 13 - Павел Заторски-либеро (Марчин Мозджонек, Фабиан Джизга, Пьотър Гацек-либеро)
Старши-треньор: Стефан Антига.