Балкан не остави шанс на Рилски и дочака финал след седем години (видео)

Балкан (Ботевград) е на финал в НБЛ след седемгодишно прекъсване. “Зелените” зарадваха сериозен брой фенове по трибуните на “Арена Ботевград” с убедителна победа с 84:65, затваряйки серията с 3-2 победи. Във финалите играчите на Влада Вукойчич ще премерят сили с Лукойл Академик, а домакинското предимство ще е на страната на "студентите". Самоковци от своя страна ще играят за бронза с Черно море Порт Варна.

Решаващият двубой започна с близо 20 минути закъснение, а това бе породено от факта, че един от съдиите - Ивайло Ресиловски имаше проблем с достигането до Ботевград. В крайна сметка той все пак успя да се добере до залата навреме.

Началото бе ялово, като нито един от отборите не успяваше да намери правилния път към коша на съперника в рамките на първите две минути. Все пак Николай Върбанов вкара първите точки, а след няколко смени на водачеството, Рилецо се откъсна напред с 9:19 две минути преди края, реализирайки 10 поредни точки. След 10 минути игра гостите водеха със 7 точки - 16:23.

Самоковци задържаха преднината и през по-голямата част от втората четвърт, но Балкан завърши полувремето по възможно най-добрия за тях начин. “Зелените” тотално надиграха гостите в заключителните три минути и половина преди почивката и стигнаха до пълен обрат, след като в този период вкараха 13 точки срщеу само 3 за Рилецо и поведоха с 43:40 след едно полувреме.

Битката продължи с пълна сила след подновяването на играта. Мачът се движеше кош за кош, преди Балкан отново да вземе превес, воден от капитана си Павел Маринов. Крилото получи сериозен удар от Върнън Тейлър, който неволно го закачи с лакът. След 35 минути игра резултатът бе равен - 49:49, а в оставащите още толкова минути домакините се откъснаха напред. След три части Балкан водеше с 60:55, след като Маринов реализира последните пет точки за тази четвърт.

Норфлийт вкара за 60:57 след по-малко от минута игра в четвъртата част, но това бе началото на края за Рилски. Балкан окончателно уби съпротивата на съперника с 15 безответни точки и 75:57 пет минути преди сирената, а гостуващия тим така и не успяха да се възстановят и загубиха с 19 точки - 84:65.

Павел Маринов бе над всички за победителите - 25 точки, 5 борби и 4 асистенции. Иван Лилов добави 17 точки, а Педжа Стаменкович - 10.

За Рилски Върнън Тейлър вкара 24 точки, а Тони Гуджино - 12.

БАЛКАН - РИЛСКИ СПОРТИСТ 84:65 (16:23, 27:17, 17:15, 24:10)

БАЛКАН: Николай Маринов, Иван Лилов, Павел Маринов, Вукота Павич, Николай Върбанов

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Йордан Бозов, Върнън Тейлър, Златин Георгиев, Тони Гуджино, Жарко Ракочевич