Младите лъвчета показаха зъби и приключиха достойно Евро 2015 (видео+галерия)

Националният отбор на България до 17 години напусна достойно Евро 2015. Тимът на Александър Димитров записа историческа първа точка в дебютното участие на родината ни на този форум, след като завърши 1:1 с Австрия пред около 2300 зрители на "Арена Созопол". Младите лъвове изиграха най-добрата си среща от надпреварата срещу може би по-слаб противник от Испания и Хърватия, като показаха зъби и пропуснаха дори да спечелят трите точки. На два пъти гредите спасиха австрийците, които също могат да съжаляват, че не записаха първа победа, след като един страхотен Димитър Шейтанов спаси всичко възможно пред своята врата.

Родните таланти играха за първи път с двама нападатели и веднага се видя, че в атака нещата изглеждат различно. Селекционерът бе направил четири промени от предните два мача - Шейтанов и Георги Янев (Левски), Светослав Ковачев (Лудогорец) и Валентин Йосков (Черно море) бяха титуляри, след като смениха Наумов (Лудогорец), Радослав Димитров (ЦСКА), Асен Чандъров (ДИТ) и Илиян Стефанов (Левски).

Първият удар бе на Тони Йорданв в 16-ата минута, който мина встрани от врата. В 20-ата минута Димитър Шейтанов трябваше да избива силен удар на Санди Ловрич. В 21-ата минута стражът на Левски показа отличен рефлекс след удар на Якупович отблизо. Йосков се откъсна в 29-ата минута от защитата на австрийците след дълго извеждащо подаване, но, останал очи в очи с Ехман се забави и бе настигнат от защитниците.

В 33-ата минута отново Шейтанов обра овациите на публиката с хубаво спасяване. Вратарят изби в корнер удар на Якупович, който летеше към горния десен ъгъл. Минута по-късно Оливер Филип обаче изведе Австрия напред в резултата. Това се случи, след като остана очи в очи с Шейтанов на няколко метра от голлинията.

Втората част започна отлично за младите "лъвчета". В 43-ата минута Йорданов с хубав удар от въздуха вкара своя втори гол на турнира. Нападателят на Литекс бе изведен с прехвърлящо подаване на Ковачев и мигновено прати топката в мрежата.

В следващата атака Дансо с глава бе близо до нов гол за Австрия, но не успя да намери рамката на вратата. В 53-ата минута Стаматов проби отляво и центрира на главата на Йорданов, който удари горната греда. При добавката Георги Русев от един метър стреля високо над вратата.

Шейтанов обра овациите с нови две спасявания в следващите минути. Отново той в 68-ата минута парира удар на Якупович останал сам срещу него. Йорданов стреля лошо от добра позиция, а в 73-ата минута отново гредата спаси Австрия. Този път след удар на Йосков с глава. При добавката Головодов стреля, но Вьобер изби от голлинията.

До края двата тима се хвърлиха да търсят победа, но нов гол не падна и "трикольорите" останаха на последно място с една точка, докато Австрия с две отпадна като трети в групата. Хърватия и Испания продължават напред към четвъртфиналите.

Играчите на България бяха изпратени с аплодисменти, въпреки че не успяха да се класират на четвъртфинал в турнира. Тази вечер тима се прибира в Поморие, а утре играчите ще бъдат пуснати в почивка.

АВСТРИЯ -БЪЛГАРИЯ -1:1
1:0 Филип (34)
1:1 Йорданов (43)

България: 12. Димитър Шейтанов, 2. Димитър Савов, 5. Кристиян Славов, Петко Христов, 14.Матео Стаматов, 8.Георги Янев (53 - 4. Радослав Димитров), 17.Павел Головодов, 11. Светослав Ковачев (78-13. Асен Чандъров), 18.Тонислав Йорданов, 9.Валентин Йосков, 6. Георги Русев (59 - 10.Илиян Стефанов)

Австрия 1. Фабиан Ехман, 7. Албин Рамадани, 8. Кевин Дансо (62 - 11. Даниел Хоутцингер), 9. Орнел Якупович, 12.Оливер Филип 15. Пол Саханек, 13. Анес Омерович, 14. Максимилиан Вьобер, 16. Ян Хелиман, 18. Флориан Прирш (79-17. Никлас Кьобл), 20. Санди Ловрич (72 - 19.Патрик Шмит)
Жълти картони: Головодов
СЪДИЯ:Данил Груич (Сърбия)
СТАДИОН: "Арена Созопол", 2300 зрители