Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

Младите лъвове не успяха да зарадват 11 000 в Стара Загора (видео+галерия)

Националният отбор на България до 17 години стартира европейското първенство по футбол с поражение 0:2 от Хърватия. Двата тима откриха надпреварата официално пред над 11 000 зрители и страхотен ентусиазъм по трибуните на стадион “Берое” в Стара Загора. Играчите на Александър Димитров бяха надиграни от един от фаворитите в турнира и останаха на последно място в група “А” след първите мачове, но шансовете на тима остават след равенството 1:1 между следващите противници Испания и Австрия.

Рекордьорът по мачове на България Стилиян Петров, който бе награден от президентът на БФС Борислав Михайлов със специален приз - шапка от УЕФА, за неговите рекордни 105 мача за България и бившето крило на "трикольорите" Мартин Петров влязоха в съблекалнята да мотивират младите “лъвове” преди загрявката. Напрежението в нашите момчетата обаче си каза думата и след 15-ата минута до края на срещата “шахматистите” бяха по-добри. Нападателят Матко Бабич бе точен в 24-ата минута, а резервата Адриан Блечич оформи резултата в 92-ата минута. България пропусна едно чисто положение в 66-ата минута, когато Тонислав Йорданов остана очи в очи с Адриан Шемпер, но стреля в него.

Селекционерът Александър Димитров заложи на очакван състав. Тимът на ЦСКА бе с най-много трима представители. Капитанът Кристиян Савов, Радослав Димитров и Павел Головодов. Шампионът на България на тази възраст ДИТ (София) бе с двама - Асен Чандъров и Георги Русев. Толкова имаше и Славия - Димитър Савов и Петко Христов. Тонислав Йорданов от Литекс, Матео Стаматов от Еспаньол и Илиян Стефанов от Левски с вратаря на Лудогорец Даниел Наумов добавиха титулярите на "лъвовете".
"Шахматистите" водени от Дарио Башич започнаха с цели осем представители на Динамо (Загреб), а завършиха срещата 10 играчи на гранда от хърватската столица.

Първата опасност бе за хърватите в 7-ата минута, когато Калайча след статично положение и удар с глава стреля в аут. Точен в 24-ата минута бе Матко Бабич, който се освободи добре от Радослав Димитров в наказателното поле и прати топката в мрежата на Наумов.
Нападателят на Локомотива получи подаване от Соса. Левият бранител проби отляво, след което се пребори с Кристиян Савов за топката и нахлу в наказателното поле преди да поваде на Бабич.
Попадението стресна родните таланти, които отстъпиха инициативата на своя съперник, който категорично диктува събитията на терена и можеше дори да вкара втори гол.

Втората част продължи с доминация на Хърватия. Талантът на Левски Георги Янев замени Чандъров, но пропуските продължиха да са пред Наумов. В 50-ата минута Бабич пропусна да вкара на празна врата след отлично подаване на Моро. В 52-ата минута Русев проби през центъра, като преодоля трима защитници на гостите, но след това стреля в ръцете на Шемпер.
В 66-ата минута страхотен пропуск направи Тони Йорданов, който спря майсторски топката след отлично подаване на Илиян Стефанов, но очи в очи с Шемпер стреля в него. Веднага след това бе заменен от Валентин Йосков, Светослав Ковачев замени Ради Димитров. Башич също направи две промени, като пусна още двама играчи на Динамо - Ловрен и Халилович и на терена станаха 10 футболисти на тима от Загреб.

Две минути преди края 11-и футболист на Динамо се появи - Блечич, който секунди по-късно вкара. Нападателят се разписа след избит от Наумов удар на Брекало и разочарова хилядите по трибуните.
Следващият мач на България е в събота на 9-и май от 15:00 часа на "Лазур" срещу Испания.

БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ - 0:2

0:1 Бабич (24)
0:2 Блечич (92)

БЪЛГАРИЯ: 1. Наумов, 2. Димитър Савов, 4.Радослав Димитров (69 - 11.Светослав Ковачев),  5.Кристиян Савов, 6.Георги Русев,10.Илиян Стефанов, 11. Асен Чандъров (53 - 8.Георги Янев), 14. Матео Стаматов,15. Петко Христов, 17.Павел Головодов, 18. Тонислав Йорданов (67 - 9.Валентин Йосков)

ХЪРВАТИЯ: 1. Адриан Шемпер, 3. Борна Соса, 4. Мартин Ерлич, 5. Бранимир Калайча, 6. Винко Солдо, 7. Йосип Брекало, 8.Невен Джурасек (73 - 14. Дино Халилович), 9. Карло Майч, 10.Никола Моро, 16.Марко Гира (89 - 18.Адриан Блечич), 17.Матко Бабич (61 - 11. Давор Ловрен).
Жълти картони: Соса - Х
Съдия: Павел Рачковски (Полша)