Гледай на живо

Очаквайте: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Какво точно се случва при нокаут?

Какво точно се случва при нокаут?
На 2 май се проведе дългоочакваният сблъсък между филипинския боксьор Мани Пакяо и американеца Флойд Мейуедър. Без съмнение и двамата са се надявали да нокаутират съперника си, но в крайна сметка мачът завърши с победа по точки за американеца, който бе победил с нокаут в 26 от предишните си 47 мача.

Какво обаче е нокаут и как точно действа? Поетият удар, водещ до нокаут, е форма на мозъчно сътресение, нещо, което е често срещано в други спортове като американски футбол, футбол или хокей. В бокса обаче да нанесеш завършващия удар е постоянен стремеж, както и професионален риск. Добрият удар е резултат на цялото тяло, което работи в тандем. Той може да започне от краката, да премине през завъртащата се горна част на тялото, а оттам да се насочи през раменните мускули към юмрука. Той невинаги трябва да е мощен. Например, бившият шампион в тежка категория Джордж Форман, който печели 68 от своите 76 победи с нокаут, е разчитал на това да свари противниците си неподготвени с къси удари. Джо Фрейзър и Майк Тайсън, от друга страна, бяха известни с това, че влагаха цялото си тяло в ударите за постигането на унищожителен ефект, пише сп. Economist.

И така, какво се случва в тези последни няколко мига между времето, в което челюстта поема удара, и времето, в което краката откажат? Началото на процеса е лесно за обяснение. В повечето случаи силата на удара или поредицата удари води до това, че мозъкът се движи в черепната кухина и се удря в стените й.

Страничните удари са особено опасни. Дъгата, под която юмрукът в ръкавицата среща челюстта на съперника, разтърсва главата (респективно и мозъка). Точно както пътник на мотоциклет би се плъзнал по седалката и би се блъснал в този, който кара мотоциклета, ако бъдат ударени спирачки без предупреждение, точно по същия начин удар в главата води до светкавично преместване на черепа, след което мозъкът го настига и се удря в стената му.

Самото падане, когато замаяната глава удря пода, също може да усложни травмата. Засега не е толкова ясно как точно тази травма допринася за изпадането в безсъзнание. Една от възможностите е, че ударът причинява отделянето на огромно количество важни мозъчни химикали, наречени невротрансмитери, които обикновено помагат на мозъка да изпраща сигнали. Това може да обърка клетъчната химия на мозъка и кара невроните да излязат извън контрол.

Така обърканият мозък просто може да блокира и да се рестартира на практика, докато химичният баланс не бъде възстановен. Други механизми също могат да причинят нокаут.

Сънната артерия, която осигурява кръвоснабдяването на мозъка, има рефлексна зона, известна като синус, която спомага за регулирането на притока на кръв и кислород към главата. Резкият удар в челюстта може да разтресе този синус, което, от своя страна, да промени притока на кръв и кислород достатъчно, че да доведе до загуба на съзнание.

Макар че не могат да го планират, боксьорите се опитват да разсеят последствията от потенциални удари, водещи до нокаут, като тренират здраво. Силните мускули на врата са от ключово значение за това, когато човек бъде ударен, главата да не се клати напред назад като глухарче на вятъра.

Силните мускули на челюстта също са от полза, както и добрата техника на боксиране.

По ирония на съдбата обаче, точно боксовите ръкавици, които предпазват боксьорите от наранявания и охлузвания, са отговорни за травмите на главата.

Силно подплатените ръкавици помагат на боксьорите, които не биха удряли със същата сила, ако се биеха с голи ръце, защото черепът е по-твърд от костите на юмрука.

Ръкавиците обаче помагат на майстори на нокаута, като Мейуедър, да покажат уменията си.

Profit.bg
Последвайте каналите ни в:

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти